Lucas Pouille și Guido Pella s-au calificat în sferturile de finală la BRD Năstase Țiriac Trophy

Ivo Karlovic, al doilea favorit pe lista capilor de serie, a fost eliminat, în două seturi, scor 3-6,4-6, de Lucas Pouille, numărul 72 mondial, în optimile de finală de la BRD Năstase Țiriac Trophy. În sferturile de finală, a ajuns și Guido Pella, învingător în trei seturi, cu Daniel Gimeno Traver.

Lucas Pouille a început perfect meciul cu Ivo Karlovic, numărul 29 ATP, și s-a desprins la 5-1, însă și-a cedat imediat serviciul, dar a fost prea târziu pentru jucătorul croat să mai întoarcă setul în favoarea sa, pe care l-a pierdut cu 3-6. Manșa secundă l-a avut la conducere tot pe Lucas Pouille, locul 72 mondial, care a făcut break-ul în game-ul cinci și nu a mai cedat avantajul până la final.

Scor final 6-3, 6-4 pentru Lucas Pouille, care va evolua, în sferturile de finală, împotriva învingătorului dintre Paulo Lorenzi și Daniel Taro.

Argentinianul Guido Pella, care l-a învins în primul tur de la BRD Năstase Țiriac pe românul Adrian Ungur, a reușit calificarea între primii opt la București, după ce a trecut de spaniolul Daniel Gimeno Traver, numărul 125 ATP. Pella, favorit șase la turneul din România, a început în forță primul set, pe care l-a câștigat cu scorul de 6-1, după 28 de minute de joc. Manșa secundă a fost decisă în game-ul opt, când Gimeno Traver a făcut break-ul și s-a impus apoi cu 6-3. Decisivul a aparținut lui Pella, locul 46 mondial, care a avut nevoie de 36 de minute, pentru a câștiga cu 6-2.

S-a terminat 6-1, 3-6, 6-2 pentru Guido Pella, care va juca, pentru un loc în semifinalele turneului de la București, cu învingătorul dintre Guillermo Garcia Lopez și Kyle Edmund.