Lovitură pentru Șarapova, la Stuttgart: a patra înfrângere consecutivă o aruncă în afara Top 50. Rusoaica a reușit 17 ași în meci, dar nu a fost de ajuns

Maria Șarapova a rămas fără „credit’ la turneul care i-a deschis larg porțile în 2017, introducând-o pe tablou chiar înainte ca suspendarea ei să expire. Rusoaica a părăsit întrecerea de la Stuttgart încă din primul tur, după un maraton de două ore și 44 de minute împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia, cotată cu șansa a șasea la trofeu.

Rusoaica nu a reușit să apere punctele aferente semifinalei reușite în 2017, astfel încât, după a patra înfrângere consecutivă în circuit, va părăsi top 50 WTA, începând de luni. Absentă 15 luni din circuit după ce a fost depistată pozitiv cu Meldonium în timpul Australian Open 2016, „Masha” a revenit între cele mai bune 50 de jucătoare ale lumii pe 8 ianuarie 2018, după semifinala jucată la Shenzhen. Cvintupla campioană în turneele de Mare Șlem nu a rezistat decât 13 săptămâni în Top 50.

Deși a început excelent meciul, iar break-ul obținut în game-ul al doilea i-a fost suficient Șarapovei pentru a tranșa manșa inaugurală, Garcia a  transmis rapid semnalul revenirii. După ce în primul set nu reușise să câștige mai mult de două puncte într-un joc pe lansarea Mariei, Caroline a obținut prima minge de break în game-ul doi al setului doi. Șarapova a rezistat, a salvat minge de break și în game-ul următor, însă a treia oară, Garcia a concretizat. Șarapova a parat desprinderea lui Garcia la 4-2, cu rebreak rapid, și-a recâștigat încrederea la serviciu, legând două game-uri albe și a pus presiune cu o nouă minge de break pe lansarea numărului șapte mondial. Garcia a împins însă lupta în tiebreak, iar acolo a făcut legea, reușind să o țină mereu pe Șarapova în urmă pe tabela de scor. „Masha’ a luptat, a anulat trei mingi consecutive de set la 3-6, însă la 6-6 a îngropat două mingi consecutive în fileu și și-a pecetluit soarta.

Șarapova a avut prima șansă în decisiv, a condus cu 2-0, însă a fost rândul franțuzoaicei să răspundă cu rebreak. Setul trei a curs din egalitate în egalitate, până în game-ul nouă, în care, o a zecea dublă greșeală i-a netezit calea spre break numărului șapte mondial, care a convertit convingător trimițând-o în defensivă pe Șarapova, cu lovituri de forehand spre colțurile terenului. Pe serviciu, Garcia a valorificat a doua minge de meci pentru a consemna o primă victorie în fața Mariei Șarapova, scor 3-6, 7-6(6), 6-4.

Triplă campioană la Stuttgart, Șarapova a părăsit întrecerea chiar dacă a avut 14 lovituri câștigătoare în plus față de Caroline Garcia (39-25), același număr de greșeli neforțate (25-25) și 17 ași.

• Maria Șarapova ar fi putut fi adversara din semifinale a Simonei Halep. După un efort imens, Caroline Garcia avansează spre o optime de finală cu senzația de 15 ani a circuitului, Marta Kostyuk (158 WTA, Ucraina) care a trecut cu 6-4, 6-1 de Antonia Lottner.

2018: pantă descendentă pentru Șarapova

Maria Șarapova a început anul promițător, cu o semifinală în turneul de la Shenzhen – însă chiar dacă a legat trei victorii, rusoaica s-a înclinat în fața unei sportive cu pretenții modeste – Katerina Siniakova (47 WTA). Fostul număr unu mondial a câștigat ultimele două meciuri în ianuarie, la Australian Open, înainte de a fi învinsă clar de Angelique Kerber – scor 6-1, 6-3.