VIDEO | Simona Halep – Jennifer Brady 6-2, 6-0, în semifinale la WTA Dubai. Simona face show şi se califică în finală!

Simona Halep s-a calificat în semifinale la WTA Dubai 2020 după un meci foarte bun cu Aryna Sabalenka.

Simona Halep se califică în finala de la Dubai după ce o învinge în minimum de seturi, scor 6-2, 6-0, pe Jennifer Brady. A fost o victorie senzaţională a româncei, care va juca mâine finala cu Elena Rybakina.

6-0. Simona a câştigat partida foarte clar.

5-0. Break Halep, Brady nu are replică.

4-0. Simona joacă absolut senzaţional în aceste momente!

3-0. Un nou break reuşit de Simona Halep.

2-0. Simona își face din nou serviciul.

1-0. Simona face break și în startul setului secund.

6-2. Simona servește din nou foarte bine și închide primul set.

5-2. Brady reușește să își facă serviciul de această dată!

5-1. Simona își face din nou serviciul fără emoții.

4-1. Un nou break reușit de Simona Halep.

3-1. Simona își face serviciul fără emoții.

2-1. Un nou game prelungit, pe care îl câștigă Brady de această dată.

2-0. Simona revine din nou de la 15-40. Salvează mingi de break și își face serviciul.

1-0. Prim game perfect pentru Halep. Revine de la 15-40 și face break.

UPDATE, ora 17:30 / Partida dintre Halep și Brady începe în câteva minute. Elena Rybakina este prima finalistă, după victoria obținută cu Petra Martic.

Simona Halep – Jennifer Brady în direct la ora 17:00 pe Eurosport

Partida este programată în jurul orei 17:00 a României, nu mai devreme, fiind a doua semifinală a zilei. Va fi transmisă de Digi Sport 2. Prosport.ro oferă informaţii în format live video de la această confruntare. Imagini de la partida Simona Halep – Jennifer Brady se pot vedea şi aici. În primul meci, de la ora 15:00, Petra Martic o înfruntă pe Elena Rybakina. Este o distribuţie neaşteptată pentru penultimul act. Doar Simona Halep (1) şi Petra Martic (8) au fost pe lista capilor de serie la start.

Ba mai mult, Jennifer Brady, adversara Simonei Halep, a fost nevoită să treacă de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal al competiţiei. Parcursul americancei a fost unul de excepţie. În calificări le-a învins pe Kristyna Pliskova, Gabriela Dabrowski şi Su-wei Hsieh, pe toate în minimum de seturi.

Apoi în turul 1 al competiţiei, Brady i-a oferit o lecţie de tenis Elinei Svitolina, jucătoare cu o cotă mult mai bună. A fost 6-2, 6-1 pentru americancă. A urmat un succes cu Marketa Vondrousova, fostă finalistă la Roland Garros, scor 4-6, 6-4, 6-1. În fine, Brady a trecut în sferturile de finală de Garbine Muguruza, 6-7 (5), 6-3, 6-4.

O jucătoare de forţă şi foarte ofensivă, Brady i-a pus mari probleme şi Simonei în startul acestui sezon. În primul tur la Australian Open. Simona s-a impus în două manşe, 7-6 (5), 6-1, dar a fost nevoită să salveze trei mingi de set pentru a trimite primul set în tiebreak, pe care l-a câştigat în cele din urmă.

La Melbourne a fost a doua confruntare directă dintre cele două. Prima a fost câştigată tot de Simona, la Rogers Cup 2019, dar chiar mai greu decât în Australia. La confruntarea din Canada, Brady a luat primul set, 6-4, apoi le-a cedat la mare luptă pe următoarele două, 5-7, 6-7 (5).

Pentru a ajunge în semifinale la WTA Dubai, Simona Halep le-a învins pe Ons Jabeur şi Aryna Sabalenka, ambele partide după ce a cedat primul set. Simona a avut bye în runda inaugurală. Dacă va câştiga turneul, Simona primeşte 470 de puncte WTA. Are de apărat 190. Pentru semifinale ia 185, iar finala i-ar aduce 305.

Publicat: 21 02. 2020, 18:43
Actualizat: 21 02. 2020, 18:44