LIVE BLOG | Simona, victorie COLOSALĂ‚! Halep o elimină dramatic pe Șarapova și se califică în finala de la Roma pentru al doilea an la rând

• Simona Halep (1 WTA) a învins-o dramatic pe Maria Șarapova (40 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-4, calificându-se în ultimul act al turneului Premier 5 de la Roma.
  • Halep se va lupta duminică pentru trofeu cu Elina Svitolina (4 WTA), într-o reeditare a finalei din 2017, câștigată de ucraineancă, scor 4-6, 7-5, 6-1.

Arrivederci, Șarapova: VICTORIEEE absolut superbă a Simonei Halep, scor 4-6, 6-1, 6-4 în fața Mariei Șarapova! Simona a învins-o pentru a doua oară în carieră pe campioana din Rusia, după un maraton de două ore și 26 de minute, calificându-se din nou în finala de la Roma! A fost o luptă pe viață și pe moarte între Halep și Șarapova, dar românca a jucat cu inima pe final și a ieșit triumfătoare.

Simona a demonstrat că nu mai are frică de Maria, ale cărei tertipuri nu au mai funcționat cu o sportivă hiper-motivată în față. Șarapova a fragmentat jocul ca de obicei, și-a luat chiar și o pauză lungă de vestiar înaintea setului 3, dar Halep a rămas concentrată și a dominat-o pe rusoaică. Liderul mondial a reușit un număr incredibil de 11 break-uri, ultimul fiind și decisiv, la scorul de 4-6, 6-1 și 5-4.

Maria a câștigat 8 game-uri la retur, cele mai multe într-un prim set de coșmar, în care Simona nu și-a putut ține deloc serviciul. Dar o intervenție a lui Darren Cahill a fost salvatoare, pentru că australianul și-a reconectat eleva la miza partidei. Halep a început să contracareze loviturile violente ale Șarapovei și a gestionat mult mai bine momentele tensionate, obținând o victorie mare și pe deplin meritată.

20:56 Halep nu are milă la serviciu de această dată, câștigă în sfârșit un game lejer, și face 5-4 în actul al treilea! Șarapova se află sub o presiune uriașă.

20:53 Halep – Șarapova 4-6, 6-1, 4-4! Maria lovește năprasnic, câștigă două game-uri la rând, iar Simona se vede egalată. Tenisune fantastică la Roma.

20:48 Crește suspansul, pentru că Șarapova nu cedează așa ușor și strânge scorul: 4-6, 6-1, 4-3! Maria tocmai a reușit al 8-lea ei break, Simona are 10 game-uri câștigate la retur.

20:45 Halep – Șarapova 4-6, 6-1, 4-2! Încă un nou break realizat de Simona, care de această dată a fost ajutată și de Maria. Rusoaica i-a făcut favoritei principale mai multe cadouri, între care și o dublă greșeală la minge de break.

20:41 Simona are și ghinion: își cedează serviciul după o minge care iese foarte puțin afară. În primă instanță, tușierul nu a strigat „aut”, dar arbitra a coborât din scaun și i-a dat punctul Mariei: 4-6, 6-1, 3-2. Dezamăgită, Halep își pune mâinile în șolduri.

20:32 Halep – Șarapova 4-6, 6-1, 3-1! Break obținut de Simona, datorită unui efort inuman pe care l-a depus! Halep câștigă câteva raliuri fabuloase, iar Șarapova nu mai rezistă.

20:25 O nouă revenire superbă a Simonei, care întoarce game-ul de la 0-30 și trece la conducere în decisiv: 2-1! Halep pune presiune pe Șarapova!

20:20 Halep – Șarapova 4-6, 6-1, 1-1! Un game foarte important merge în contul româncei, după mai multe retururi violente. Simona și-a luat break-ul înapoi!

20:15 Maria își atinge scopul, Simona nu mai are același zvâc, iar primul game ale decisivului este câștigat de rusoaică, contra serviciului: 4-6, 6-1, 0-1!

20:10 Nimic nou în duelurile Halep – Șarapova! Înaintea decisivului, rusoaica pleacă la vestiar și o lasă pe Simona să aștepte pe teren. Constănțeanca încearcă să rămână concentrată și își exersează serviciul.

20:05 SEEEETUL secund este câștigat de Halep cu 6-1!!! Tresărire de orgoliu a sportivei noastre, care nu o mai lasă pe Șarapova să dicteze ritmul. După o oră și 27 de minute, intrăm în decisiv pe centralul de la Foro Italico. Simona evoluează cu o încredere fantastică, după ce în setul inaugural a avut frică de adversară.

20:01 Ce diferență! Serviciul Simonei este magistral acum, după ce în primul set a „trădat-o” pe favorita principală! Se face 5-1 în manșa a doua, scor neverosimil.

19:54 Halep – Șarapova 4-6, 4-1! Simona continuă să domine în setul al doilea și face dublu break, după o minge trimisă în fileu de Maria!

19:50 Simona păstrează avantajul break-ului, 4-6, 3-1, și face un gest sugestiv, îndreptându-și degetul către cap. Într-adevăr, eleva lui Darren Cahill a stat foarte bine din punct de vedere psihic în ultimele minute.

19:43 Halep – Șarapova 4-6, 2-0! În sfârșit, Simona sparge gheața și își adjudecă un game cu serviciul, când cronometrul indică o oră scursă din meci. Maria a încercat din nou să o scoată din ritm pe româncă și a lăsat-o să aștepte între puncte, dar tertipurile ei specifice nu mai funcționează deocamdată.

19:36 Halep a început promițător actul secund, 4-6, 1-0, după un game în care constănțeanca s-a apărat formidabil. Să sperăm că Simonei nu îi va mai fi frică de retururile Mariei, așa cum s-a întâmplat în primul set.

19:24 SET pentru Șarapova, care zburdă încă o dată pe serviciul lui Halep, scor 4-6! Cifrele din primul set sunt uluitoare: Simona nu a câștigat deloc pe propriul serviciu, Maria reușind 5 break-uri. Poate Darren Cahill să o trezească pe Halep? Australianul a fost chemat de Simona pe teren pentru prima oară în turneu.

19:20 Halep dă semne de revenire și își ia break-ul înapoi: 4-5!

19:17 Halep – Șarapova 3-5! Simona s-a certat cu arbitra de scaun, după ce aceasta a obligat-o să repete serviciul. Asta din cauză că Maria avea mâna ridicată, solicitând câteva secunde de pauză. Bineînțeles că Halep și-a pierdut și concentrarea, Șarapova desprinzându-se pentru prima oară la două game-uri distanță.

19:12 Șarapova conduce pentru prima oară, scor 3-4! Rusoaica sparge gheața și rupe seria de 6 break-uri.

19:07 Halep – Șarapova 3-3, după mai multe șanse ratate de constănțeancă! Este incredibil ce se întâmplă: niciuna dintre cele două jucătoare nu poate câștiga pe propriul serviciu. S-a scurs deja o jumătate de oră din meci.

19:00 Cinci break-uri în cinci game-uri! Șarapova își mai trece o dublă greșeală în cont, a 4-a în meci, iar Halep se află din nou la conducere.

18:56 Halep – Șarapova 2-2! Simona pierde un game pe care l-a avut în mână, de la 30-0. Maria câștigă patru puncte la rând și egalează după o scurtă perfectă.

18:50 Simona preia conducerea, 2-1, după un game făcut cadou de Maria. Adversara româncei a greșit toate punctele, primele două fiind cedate după duble greșeli.

18:47 Halep – Șarapova 1-1! Rebreak al Mariei, care lovește apăsat și pune presiune pe serviciul Simonei.

18:42 Halep o ia tare pe Șarapova și face break încă din primul game al meciului: 1-0, după o greșeală neforțată a rusoaicei.

18:30 Simona și Maria au intrat la încălzire, iar semifinala va începe în câteva minute. Halep va juca în echipament deschis la culoare, după ce în meciul cu Garcia a avut o ținută neagră. Șarapova servește prima.

18:17 E timpul pentru a doua semifinală din concursul fetelor: Halep vs Șarapova! S-a încheiat blockbusterul dintre Nadal și Djokovic, cu victoria spaniolului, iar spectatorii de pe arena centrală le așteaptă acum pe Simona și Maria.

14:30 Elina Svitolina, campiana en-titre, va evolua din nou cu trofeul pe masă, după ce a câștigat cu 6-4, 6-3 duelul cu Anett Kontaveit! Finala de anul trecut de la Roma se poate reedita dacă Simona Halep trece de Maria Șarapova! Svitolina a învins-o pe Halep în meciul pentru titlul din 2017 cu 4-6, 7-5, 6-1, profitând de ghinionul româncei care s-a accidentat în timpul partidei.

Halep, favorita principală a turneului de la Roma, o înfruntă pe Șarapova pentru a 8-a oară în carieră, într-un meci care nu trebuie ratat! Simona abordează partida cu multă relaxare, după ce și-a asigurat rămânerea pe locul 1 mondial, în timp ce Maria se află într-o evidentă revenire de formă. Constănțeanca are însă avantajul de a nu fi pierdut niciun set în această săptămână, spre deosebire de rivala sa care a fost nevoită să joace set decisiv în trei dintre cele patru partide disputate la Foro Italico.

Șarapova conduce detașat în meciurile directe, scor 7-1, dar Halep și-a adjudecat ultima confruntare, la Beijing 2017 (hard), cu scorul de 6-2, 6-2. Astfel, Simona are ocazia să o învingă în premieră pe zgură pe Maria, după ce a pierdut la limită celelalte două jocuri pe suprafața roșiatică: 6-1, 2-6, 3-6 în finala de la Madrid 2014, respectiv 4-6, 7-6, 4-6 în ultimul act de la Roland Garros 2014. Cele două nu s-au mai întâlnit niciodată la Roma, turneu pe care rusoaica l-a câștigat de trei ori (2011, 2012 și 2015), iar românca niciodată.

253. 425 de dolari este premiul pe care câștigătoarea meciului Simona Halep – Maria Șarapova și-l va asigura sâmbătă seară. Pierzătoarea va încasa 126.590 de dolari.

Publicat: 19 05. 2018, 21:06
Actualizat: 19 05. 2018, 21:38