Simona Halep – Irina Begu 6-3, 6-4 în turul 2 la Roland Garros. Simo câștigă duelul românesc de la Paris

Simona Halep of Romania in action during her first round match at the 2020 Roland Garros Grand Slam tennis tournament against Sara Sorribes of Spain

Simona Halep – Irina Begu s-a încheiat 6-3, 6-4, în turul 2 de la Roland Garros. Duelul românesc a fost transmis în format Live Blog și Online pe www.prosport.ro. Toate fazele importante ale meciului de la turneul din Paris se văd  VIDEO AICI.

VIDEO cu ultimul punct al meciului. Simona Halep se califică în turul 3 la Roland Garros.

6-4. VICTORIE Simona Halep! Simo se impune 6-3, 6-4 în turul 2, în fața Irinei Begu.

5-4 Halep câștigă un nou game și se aproapie de câștigarea meciului.

4-4. Game la 0 câștigat de Halep. Simona își face exemplar serviciul.

3-4. Rever în cross trimis de Begu și închide game-ul în favoarea sa.

3-3. Simona Halep trimite tot mai puternic în terenul advers și îi creează probleme Irinei.

2-3. Irina închide game-ul cu un superb forehand în cross și preia conducerea din nou.

2-2. Break Irina! Begu nu se lasă și continuă lupta strânsă.

2-1. Break Simona! Halep trece la conducere în setul 2, după un nou game foarte disputat între cele două jucătoare din România.

1-1. Simona Halep își arată încă o dată forța și egalează la game-uri, în setul 2.

0-1. Irina Begu câștigă primul game al setului 2.

6-3. Set Simona Halep! „Simo” servește în forță, iar Begu trimite în fileu. 38 de minute a durat primul set al meciului.

5-3. Simona Halep se apropie de câștigarea primului set.

4-3. Break Irina! Begu revine pe final de set. Simona returnează afară, după un rever pe lung de linie a lui Begu. Se anunță un duel tot mai strâns.

4-2. Meciul se echilibrează. Begu face 4-2, după un game lung și foarte muncit.

4-1. Simona Halep face 4-1. „Simo” rămâne constantă și conduce partida.

3-1. Irina căștigă primul game în meci. Punct superb câștigat de Begu.

3-0 în primul set pentru Simona Halep. Game alb reușit de „Simo”.

Game-ul 2 este câștigat de Simona Halep.

Primul game este câștigat la 0 de Simona Halep

UPDATE 18:07 / A început partida. Simona Halep, la serviciu.

UPDATE: 17:50 / Partida dintre Jack Sock și Dominic Thiem a intrat în setul 3, ceea ce înseamnă că meciul dintre Simona Halep și Irina Begu ar putea începe puțin după ora 18:00. Duelul româncelor se va desfășura pe arena Suzanne Lenglen.

UPDATE 16:11 / Partida dintre Simona Halep și Irina Begu este programată să înceapă la 17:50, potrivit organizatorilor, fiind al treilea meci al zilei de pe de pe arena Suzanne Lenglen.

UPDATE: Fosta handbalistă Aurelia Brădeanu a dezvăluit ce simți atunci când joci contra unei compatrioate: „Când jucai contra unor români, împotriva echipelor din țara ta, emoțiile erau infinit mai mari, fără să vrei. Tu încercai să-ți faci treaba cât mai bine, să joci pentru echipa la care erai legitimat. Emoțiile treceau doar când începea meciul, când te concentrai pe ce ai de făcut”.

UPDATE: Veste importantă pentru Simona Halep și Irina Begu: s-a stabilit ora la care vor juca partida din turul 2 de la Roland Garros. Cele două se vor înfrunta pe terenul „Suzanne-Lenglen”, fiind a treia partidă programată pe respectiva arenă.

UPDATE: Peste 1.700 de pariuri au fost plasate pe victoria Simonei Halep la această ediţie a turneului de la Roland-Garros, aproape cât următoarele nouă jucătoare în topul preferinţelor pariorilor.

Simona Halep (29 de ani/ 2 WTA) și Irina Begu (30 de ani/ 72 WTA) vor juca din nou pe zgură, toate acestea după ce s-au duelat și la Praga, atunci când sportiva din Constanța s-a impus cu scorul de 7-6, 6-3, iar apoi a câștigat turneul.

Live BLOG Simona Halep – Irina Begu, turul 2 Roland Garros

Meciul dintre Simona Halep și Irina Begu din turul 2 de la Roland Garros se joacă azi, în prima parte a zilei, în jurul orei 16.00, iar acesta va fi transmis la TV de Eurosport și Live Video Online pe www.prosport.ro.

Aceasta va fi cea de-a opta partidă dintre cele două sportive din România, care sunt și foarte bune prietene, șiar în toate celelalte s-a impus Simona Halep, cea mai bună jucătoare de tenis din România care poate urca pe locul 1 în clasamentul WTA dacă o să câștige trofeul pus la bătaie la turneul din Paris.

Simona Halep, meci ușor în runda inaugurală de la Roland Garros

În runda precedentă, Simona Halep a reușit să treacă de Sara Sorribes Tormo, spanioloaica de pe locul 70 WTA, în minim de seturi, scor 6-4, 6-0, în timp ce Irina Begu s-a calificat în turul 2 de la French Open datorită victoriei obținute în fața lui Jil Teichmann, locul 54 în clasamentul WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3.

• Finală: Garbine Muguruza / Sofia Kenin / Petra Kvitova / Angelique Kerber / Sloane Stephens / Karolina Pliskova

Meciul Simona Halep – Irina Begu este Live Video Online pe www.prosport.ro și la TV pe Eurosport

Publicat: 30 09. 2020, 18:20
Actualizat: 30 09. 2020, 20:01