LIVE BLOG | Invincibilitatea Simonei a luat sfârșit la Cincinnati! Halep pierde semifinala cu Kerber, iar nemțoaica are ocazia să urce pe locul 1 în lume

• Simona Halep (România, 4 WTA) a fost învinsă sâmbătă de Angelique Kerber (Germania, 2 WTA), în semifinalele turneului Premier 5 de la Cincinnati, scor 6-3, 6-4.
  • Halep va pica pe locul 5 WTA începând de luni, în timp ce Kerber va urca pe prima poziție a clasamentului dacă se impune și în finală.
  • Prima semifinală a fost câștigată de Karolina Pliskova (Cehia, 17 WTA), sportivă care a trecut de Garbine Muguruza (Spania, 3 WTA), scor 6-1, 6-3.

00:15 S-a terminat! Simona Halep s-a trezit prea târziu, iar Angelique Kerber închide semifinala cu serviciul, scor 6-3, 6-4! Seria de 13 victorii a Simonei ia sfârșit aici, însă sportiva noastră trebuie apreciată pentru încă un turneu spectaculos, la care le-a spulberat pe rând pe Beck, Gavrilova și Radwanska! Kerber a jucat fenomenal în apărare, luându-și revanșa după ce Halep o învinsese în penultimul act disputat la Montreal în urmă cu trei săptămâni (scor 6-0, 3-6, 6-2).

Momentul crucial al partidei a fost reprezentat de întreruperea cauzată de ploaie, la 3-4 pentru „Angie” în primul set. Simona și-a pierdut concetrarea, iar după reluare a cedat 7 game-uri la rând. Chiar dacă și-a ridicat nivelul pe finalul meciului, Halep nu a mai avut forța să prelungească suspansul. Totuși, era aprope imposibil ca Simona să treacă de numărul doi mondial într-un meci în care constănțeanca a comis 50 de greșeli neforțate.

Angelique are acum ocazia să urce pe locul 1 în lume și să o detroneze pe Serena Williams, după trei ani și jumătate de supremație a americancei! Nemțoaica poate intra astfel în istorie, dar mai trebuie să o învingă și pe Karolina Pliskova în meciul de duminică. De partea cealaltă Simona va pica pe locul 5 WTA începând de luni.

00:10 Simona își face serviciul relativ rapid și supraviețuiește în semifinală. Halep își adună gândurile într-un moment crucial: Kerber urmează să servească pentru meci.

00:07 Halep – Kerber 3-6, 3-5! Simona a fost la un pas să reintre în meci, însă românca ratează o minge de 4-4! Kerber se concentrează și își face serviciul, dar e clar că Halep îi pune mari probleme acum. Să sperăm că Simona nu s-a trezit prea târziu…

00:00 Supeerb: Halep luptă și vine la 3-4! Serviciul Simone funcționează perfect acum, iar Angie intră în panică și își cheamă antrenorul pe teren.

23:57 Halep se apropie la 2-4, după ce a fost condusă cu 0-4, așa că începem să sperăm! Jocul arată altfel după ce campioana noastră a dat drumul la braț.

23:50 Halep – Kerber 3-6, 1-4! E adevărat că Simona a întors scorul de la 0-4 în meciul cu Radwanska, însă ar fi prea frumos să se întâmple o răsturnare spectaculoasă și în seara asta. Iar partea proastă e că nemțoaica e mult mai consistentă decât poloneza.

23:40 Situația devine extrem de dificilă pentru Halep, care e condusă cu 6-3 și 3-0! Kerber se apără incredibil și reușește dublu break-ul, după un game uriaș! Simona a salvat 6 mingi de break ale adversarei, însă nu mai rezistat la a 7-a.

23:25 Kerber reușește break-ul și în setul al doilea, 1-0! Simona nu a avut vână la serviciu astăzi, Angie făcând 4 break-uri până acum. Dar să sperăm că favorita noastră își va ridica nivelul până nu e prea târziu.

23:23 SET pentru Kerber, scor 6-3! Angie câștigă ambele game-uri după întrerupere, Simona fiind total ieșită din ritm. Mare păcat pentru felul în care s-a încheiat primul act, unul în care sportiva noastră revenise frumos de la 1-3 la 3-3. Nemțoaica face însă 3 game-uri la rând, iar Halep trebuie să își revină rapid pentru a nu scăpa jocul din mână.

23:20 Simonei nu i-a prins bine pauza cauzată de ploaie! Angelique reușește un break fulger, iar nemțoaica va servi pentru set la 5-3!

23:15 Așa cum anticipam, meciul va continua în curând. Simona și Angie revin împreună pe teren.

23:00 E foarte posibil ca semifinală să se reia în aproximativ 20 de minute! S-a oprit ploaia, iar „furnicuțele” însărcinate cu uscarea terenului și-au făcut apariția în arenă.

22:45 Meciul e suspendat din cauza ploii, la scorul de 4-3 pentru Kerber! Ploaia a început chiar în momentul în care cele două jucătoare se odihneau în pauza dintre game-uri. Halep și Kerber pleacă la vestiare, iar partida se va relua după oprirea ploii, cu Simona la serviciu. E greu de spus care dintre cele două este avantajată de întrerupere, dar problemele apar de obicei pentru jucătoarea aflată la conducerea scorului.

22:30 Halep – Kerber 3-4! Numărul doi mondial rămâne la conducere, după două game-uri în care atât Simona, cât și Angie au servit solid.

22:37 Simona reintră în set cu un rebreak mare, 2-3! Sportiva noastră îl cheamă pentru prima oară pe Darren Cahill pe teren, după 5 game-uri în care ambele jucătoare au fost inconstante.

22:32 Kerber preia inițiativa și conduce cu 3-1, reușind o serie de trei game-uri consecutive. Simona i-a întors serviciul adversarei și a făcut dublă greșeală la minge de break.

22:25 Halep – Kerber 1-1. Nemțoaica face rebreak, după un atac bun în diagonală, la care Simona ajunge prea târziu. În loja constănțencei se află ambii tehnicieni ai sportivei, Darren Cahill și Daniel Dobre.

22:20 Halep câștigă primul game al meciului, și important e că o face pe serviciul lui Kerber! Angelique forțează cu serviciul al doilea de teamă să nu fie pedepsită de retururile româncei, iar nemțoaica face dublă greșeală la minge de break.

22:15 Să vedem cât câștigă și jucătoarea care merge în finală! Halep își poate asigura aproape 250.000 de dolari cu o victorie în fața rivalei din Germania. Campioana va primi o jumătate de milion de dolari.

22:10 Avem noroc! Ploaia se oprește, iar Halep și Kerber se încălzesc înaintea marelul meci. Nemțoaica este jucătoarea care servește prima în a doua semifinală de la Cincinnati.

22:05 Simona și Angie și-au făcut apariția pe central, dar vremea capricioasă le dă bătăi de cap în continuare. Meciul nu poate începe din cauză că plouă mărunt, iar arbitra de scaun a decis ca jucătoarele să aștepte în arenă pentru câteva minute, în speranța că norii se vor risipi.

21:30 Va trebui să mai așteptăm puțin până le vom vedea pe jucătoare intrând pe teren, pentru că suprafața de joc este inundată în acest moment. Organizatorii curăță terenul după o scurtă repriză de ploaie care a răcorit atmosfera la Cincinnati.

21:10 Cunoaștem numele primei finaliste de la Cincinnati: Karolina Pliskova, numărul 17 mondial! Cehoaica a învins-o fără drept de apel pe Garbine Muguruza (3 WTA), scor 6-1, 6-3. Pliskova este cea mai slab cotată jucătoare care se califică în finala turneului american din 2008 și până în prezent.

21:00 Prima semifinală de la Cincinnati este pe punctul de a se încheia cu un rezultat surprinzător. Karolina Pliskova o conduce pe Garbine Muguruza cu 6-1, 4-3.

20:45 Să râdem cu Simona. Sportiva noastră a fost întrebată la conferința de presă organizată după victoria din sferturi Radwanska de ce pare puțin adormită, iar răspunsul ei a stârnit hohote de râs în sală: „Adorm pe la 10 seara… Sunt plictisitoare. Mă trezesc apoi pe la 8-9 dimineața, pentru că trebuie să am un program de bebeluș”.

Semifinala de la Montreal se repetă la Cincinnati

Halep și Kerber vor disputa a doua semifinală de turneu WTA într-un interval de trei săptămâni, după ce s-au mai întâlnit în penultimul act și la Montreal! Simona se impunea cu 6-0, 3-6, 6-2 la turneul pe care avea să-l și câștige ulterior, ducând scorul meciurilor directe la 4-2. Ambele victorii reușite de nemțoaică în fața româncei au fost consemnate în 2016 (6-2, 6-2 în Grupa Mondială din Fed Cup și 7-5, 7-6 în sferturi la Wimbledon) în timp ce Halep a câștigat în primul tur la Saint Raphael 2009, scor 5-7, 6-2, 7-5, în finală la Doha 2014, scor 6-2, 6-3, în optimi la Toronto 2015, cu 6-3, 5-7, 6-4, și în semifinale la Montreal 2016, scor 6-0, 3-6, 6-2.

Halep rămâne pe locul 4 dacă bate astăzi, Kerber visează la locul 1 WTA

Dacă Simona luptă pentru menținerea pe locul 4 și atingerea unei perormanțe fantastice, aceea de a se califica în a treia finală la rând (după București și Montreal), „Angie” va intra în istorie dacă o învinge pe româncă și câștigă și finala. Cu un titlu la Cincinnati, nemțoaica o detronează pe Serena Williams din fotoliul de lider mondial, după o dominație de trei ani și jumătate a americancei. Kerber ar întrerupe astfel o serie de 183 de săptămâni consecutive în care Williams s-a aflat pe locul 1 în lume, apărând în același timp recordul absolut deținut de Steffi Graf (186 săptămâni consecutive petrecute pe locul 1 WTA). Semifinala dintre Simona și Angelique poate fi urmărită în direct pe Dolce Sport 2 și LIVE BLOG pe www.prosport.ro.

Publicat: 21 08. 2016, 00:42
Actualizat: 21 08. 2016, 00:51