LIVE BLOG | Halep o învinge pe Jankovic în primul meci din 2017, scor 6-1, 3-6, 6-3! Simona s-a dezlănțuit după un time out medical al sârboaicei și s-a calificat în optimi la Shenzhen

• Simona Halep (4 WTA) a început sezonul cu o victorie, trecând de fostul lider mondial Jelena Jankovic (Serbia, 54 WTA) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3!
  • În optimile de finală din Shenzhen, Halep o va întâlni pe Katerina Siniakova (Cehia, 52 WTA).

08:11 Simona Halep câștigă un meci de foc, într-o oră și 50 de minute, și se califică în optimile de la Shenzhen, scor 6-1, 3-6, 6-3 în fața Jelenei Jankovic! După un prim set în care a defilat pe centralul din China, Simona a fost nevoită să se lupte din greu pentru calificare. Totuși, Halep s-a dezlănțuit pe finalul decisivului, după un time out medical solicitat de adversara sa!

Jocul a fost întrerupt de Jelena din cauza unei probleme la picior, la scorul de 6-1, 3-6, 3-2 și 30 egal, iar momentul a fost gestionat perfect de Simona. Eleva lui Darren Cahill a revenit mult mai motivată pe teren, controlând ultimele game-uri ale meciului. A doua favorită a turneului a avut și o primă reacție după victoria reușită în fața fostului lider mondial: „Sunt fericită că am revenit și am jucat bine pe final. Mă simt bine aici și vreau să câștig cât mai multe meciuri!”, a spus Halep după primul hop din 2017.

08:06 Halep servește pentru meci la 5-3 în actul decisiv! A fost 5-2 pentru Simona, dar Jelena mizează totul pe cartea atacului și supraviețuiește pentru moment.

08:00 Jocul se reia și Halep reușește imediat break-ul, 4-2! Un time out medical solicitat de Jankovic influențează meciul, pentru că Simona a câștigat două puncte extrem de importante după revenirea pe teren.

07:50 Jankovic are o problemă la picior, probabil o bășică spartă, și oprește meciul la scorul de 6-1, 3-6, 3-2 și 30 egal! În timp ce sârboaica primește îngrijiri, Halep profită și își cheamă antrenorul pe teren: „Continuă să te miști, faci o treabă bună. Refuză să pierzi, Simona!”, o încurajează acesta.

07:45 Simona Halep e nevoită să muncească serios pentru a-și câștiga serviciul, dar eforturile ei sunt răsplătite: 3-2! Darren Cahill trăiește meciul cu mari emoții din loja sa.

07:36 Halep – Jankovic 6-1, 3-6, 2-1! Jelena a reușit break-ul în primul game al decisivului, dar jucătoarea noastră își recapătă agresivitatea și întoarce frumos scorul.

07:27 Jankovic trimite meciul în set decisiv, scor 6-1, 3-6, după un atac de forehand ratat complet de Halep! Pentru prima oară, constănțeanca apelează a sfaturile antenorului Darren Cahill: „Concentrează-te mai mult pe forehand și rămâi tare pe picioare. Trebuie să fii calmă, pentru că presiunea e pe ea acum”, i-a transmis australianul.

07:22 Simona face un game bun și rămâne în setul secund, scor 3-5, dar Jelena servește imediat pentru a trimite disputa în decisiv.

07:15 Halep – Jankovic 6-1, 2-4! Sârboaica a mărit diferența de pe tabelă la trei game-uri, dar Simona se apropie după cel mai frumos schimb al meciului, încheiat de a doua favorită cu un stop excepțional.

07:06 Simona rămâne prea relaxată după câștigarea primului set, iar Jelena sparge gheața pe serviciul româncei și conduce cu 3-1!

06:58 Halep – Jankovic 6-1, 1-1. Simona e puțin ezitantă în setul secund și cedează primul game, dar menține totuși o presiune bună și o scoate la capăt în al doilea.

06:50 SEEET pentru Simona Halep, scor 6-1 în meciul cu Jelena Jankovic! Românca închide prima manșă cu un game muncit, pe care l-a câștigat grație unui serviciu extrem de bine plasat!

06:40 Simona defilează în fața fostului lider mondial, iar reprezentanta noastră se duce rapid la 5-0!

06:35 Halep – Jankovic 3-0! Simona continuă să joace consistent, servește bine și își câștigă serviciul după o venire hotărâtă la fileu.

06:30 Break rapid pentru Halep, iar constănțeanca are un început perfect la Shenzhen, 2-0!

06:25 Primul game al meciului merge în dreptul Simonei, 1-0 după mai multe erori neforțate ale Jelenei.

06:20 Primul meci de pe central, dintre Konta și Buyukakcay, s-a încheiat extrem de rapid, cu victoria britancei, scor 6-2, 6-0, astfel că Simona și Jelena sunt deja pe teren. Sârboaica a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească.

06:10 Buna dimineața! Sunteți pregătiți pentru primul meci al Simonei din 2017? Pentru că Halep e gata să înceapă anul cu o victorie – antrenamentul dinaintea partidei a fost deja efectuat

Simona, a doua favorită de la Shenzhen, va trebui să treacă în primul tur de o jucătoare cu un CV impresionant – Jelena Jankovic! Fostul lider mondial nu a prins lista capilor de serie din cauză că a picat pe locul 54 WTA în 2016, dar Jelena rămâne în continuare o jucătoare extrem de periculoasă.

Halep a mai jucat de 7 ori cu Jankovic, iar istoria meciurilor directe este categoric de partea româncei, scor 6-1! Ultimele șase partide au fost adjudecate de constănțeancă, singura victorie a sârboaicei datând din anul 2010, scor 6-4, 4-6, 7-5 în prima manșă a US Open.

În precedenta confruntare, Halep a defilat în fața sportivei care a ocupat fotoliul de lider mondial în urmă cu 8 ani. Jucătoarea antrenată de Darren Cahill a câștigat fără drept de apel în semifinalele de la Cincinnati 2015 (hard), cu scorul de 6-1, 6-2.

Simona va intra pe terenul central imediat după încheierea partidei dintre Cagla Buyukakcay (Turcia) și Johanna Konta Marea Britanie – ora 05:00. În manșa secundă, câștigătoarea duelului dintre Simona și Jelena o va întâlni pe jucătoarea care va triumfa în meciul Katerina Siniakova (Cehia, 52 WTA) – Shuai Peng (China, 84 WTA).

Publicat: 02 01. 2017, 08:25
Actualizat: 02 01. 2017, 10:05