LEGENDAR! Rafa Nadal oprește seria de înfrângeri în fața lui Djokovic și se califică în a treia finală consecutiv.”Prezența în ultimul act la Madrid reprezintă totul pentru mine”

Rafael Nadal s-a calificat în finala turneului de la Madrid după ce și-a luat revanșa în fața fostului lider mondial, Novak Djokovic. Spaniolul l-a învins în minim de seturi, scor 6-2, 6-4 pe sârbul în vârstă de 29 de ani și bifează unul dintre cele mai bune sezoane din cariera sa pe zgură.

.La un an de la ultimul meci pe zgură dintre cei doi, în sferturile de finală de la Roma, când Djokovic se impunea cu 7-5, 7-6, Nadal își ia revanșa în fața publicului de acasă. Sub privirile lui Ion Țiriac, Nadia Comăneci și Ilie Năstase, Nadal a făcut o demonstrație de tenis în partida cu sârbul, lăsându-i doar 6 game-uri.

Spaniolul s- arătat foarte mulțumit de victoria obținută în fața sârbului.”Era timpul, au fost multe partide în care nu am reușit să câștig măcar un set împotriva lui. Era foarte important pentru mine să obțin această victorie, mai ales aici, la Madrid, în fața unui public așa minuntat. El a comis câteva greșeli, iar în setul secund a fost o stare de nervozitate, dar am trecut cu bine. Să fiu într-o nouă finală aici, la Madrid, înseamnă totul pentru mine„.

Nadal a ajuns la a treia finală la rând pe zgură, după ce a cucerit trofeul de la Monte Carlo și Barcelona. De asemenea, „Matadorul” a ajuns la 14 victorii consecutive.