Le merge cum le mergea: bine! Mergea și Tecău s-au calificat în sferturi la Năstase-Țiriac Trophy: 7-6, 7-6 cu Daniell/Sitak

• Florin Mergea și Horia Tecău au debutat cu victorie la ediția din 2016 a turneului Năstase-Țiriac Trophy, dotat cu premii de 520.000 de euro, calificându-se joi în sferturile de finală, după 7-6(3), 7-6(5) cu Marcus Daniell/Artem Sitak (Noua Zeelandă).

Mergea și Tecău, favoriți principali la turneul din București, au făcut din nou echipă în circuitul ATP după 8 ani, iar echipa română nu și-a dezamăgit proprii fani! Obișnuiți cu meciurile tari din Cupa Davis, Florin și Horia au știut cum să abordeze o partidă ce putea avea loc fără probleme în competiția inter-țări din tenisul masculin. Asta pentru că românii aveau în față doi jucători din aceeași țară, Noua Zeelandă, posesori ai unui serviciu fantastic.

La cum a început primul set, cu break la 2-1 pentru români, misiunea perechii Mergea/Tecău părea mult mai facilă. Daniell și Sitak au echilibrat însă manșa, cu un rebreak la 4-4, și ambele echipe au jucat mult mai atent până în tie-break. Cum experiența își spune întotdeauna cuvântul în momentele importante, Horia și Florin s-au desprins fără probleme și au fructificat prima minge de set, 7-6(3).

Actul doi a oferit mai puțină adrenalină, mergându-se cap la cap până într-un nou tie-break. La fel de serios abordat de Mergea și Tecău, care au obținut calificarea după un meci neobișnuit de lung pentru circuitul de dublu, în o oră și 34 de minute, scor 7-6(3), 7-6(5). Test trecut cu brio în vederea Jocurilor Olimpice de la Rio și un pas mare spre primul titlu ATP pentru echipa Florin Mergea/Horia Tecău.

În sferturile de finală programate vineri, Florin și Horia au un meci ușor pe hârtie, contra lui Federico Delbonis (Argentina) și a lui Paolo Lorenzi (Italia). Argentinianul și italianul sunt jucători de simplu și nu dețin statut de capi de serie, astfel că favoriții principali au drum liber către semifinale!

Publicat: 21 04. 2016, 19:53
Actualizat: 21 04. 2016, 19:54