Latura nevăzută a Elenei Rybakina! Ce i-a putut spune numărul 4 WTA antrenorului, în timpul meciului cu Jelena Ostapenko de la Cincinnati | VIDEO

Elena Rybakina (Kazahstan, 4 WTA) are o atitudine calmă în timpul meciurilor de tenis, dar campioana de la Wimbledon 2022 și-a arătat latura nevăzută la turneul de la Cincinnati (SUA).

Elena Rybakina a disputat un meci dramatic în compania Jelenei Ostapenko (Letonia, 20 WTA) la turneul WTA 1000 de la Cincinnati, iar kazaha a intrat într-un clinci cu antrenorul ei.

Latura nevăzută a Elenei Rybakina! Ce i-a putut spune numărul 4 WTA antrenorului în timpul meciului cu Jelena Ostapenko de la Cincinnati

Duelul dintre Elena Rybakina și Jelena Ostapenko, scor 6-7(6), 6-2, 6-4 în turul secund la Cincinnati, a avut parte de un incident, când numărul 4 WTA a făcut o remarcă aprinsă către antrenorul ei, Stefano Vukov.

Nemulțumită de sfaturile primite de la antrenor în pauzele dintre puncte, Rybakina i-a sugerat lui Vukov să tacă, într-un mod ironic: Dacă am nevoie de ceva, o să cer!”, i-a spus Elena antrenorului!

După ce Rybakina și-a oprit antrenorul din a-i oferi sfaturi necerute, sportiva în vârstă de 24 de ani și-a ridicat nivelul în al doilea și al treilea set, adjudecându-și victoria cu 6-7(6), 6-2, 6-4, în două ore și 17 minute. Problemele nu s-au încheiat însă pentru Rybakina la Cincinnati, aceasta fiind nevoită să se retragă în meciul care a urmat, cu Jasmine Paolini (Italia, 43 WTA), la scorul de 6-4, 2-5.

Ce a deranjat-o pe Elena Rybakina la turneul precedent

Elena Rybakina s-a aflat în centrul atenției și săptămâna trecută, la Montreal, unde a fost eliminată de Liudmila Samsonova, scor 6-1, 1-6, 2-6, în cadrul semifinalelor! Jucătoarea din Kazahstan s-a arătat deranjată de felul în care organizatorii au întocmit programul, după ce partidele au fost amânate de ploaie:

„Cu siguranță, mă simt distrusă de programarea jocurilor și de întreaga situație. Nu sunt mulțumită de asta, dar este ceea ce este. Din păcate, jucătorii nu pot face mare lucru în astfel de situații, decizia nu este a noastră, deși nici vremea nu ne-a ajutat.

Așa că m-am accidentat ușor, dar am încercat să mă descurc cât am putut. Sunt foarte dezamăgită de tot, deși nu este prima dată când jucătorii de tenis sunt afectați. Acum trebuie să fiu inteligentă în luarea oricărei decizii pentru că US Open este foarte aproape”, a declarat Elena Rybakina.

Publicat: 17 08. 2023, 23:59
Actualizat: 18 08. 2023, 00:02