La un singur pas de finala de vis. Halep e la un meci distanță de un nou duel cu Serena Williams. Cum arată semifinalele la Toronto

Jucătoarele Serena Williams (SUA), locul 1 WTA, și Belinda Bencic (Elveția), numărul 20 mondial, s-au calificat în semifinalele turneului Rogers Cup de la Toronto, fază în care vor fi adversare.

Williams a învins-o în sferturile de finală pe italianca Roberta Vinci, locul 53 WT, scor 6-4, 6-3, într-o oră și 18 minute.

Bencic a eliminat-o pe sportiva sârbă Ana Ivanovic, locul 6 WTA și cap de serie numărul 5, scor 6-4, 6-2, într-o oră și 29 de minute.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 2, și Sara Errani (Italia), locul 17 WTA și cap de serie numărul 15.

5-1 este scorul întâlnirilor directe Williams – Halep. Simona însă a demonstrat în ultimele partide că se poate ridica la nivelul adversarei sale. După ce a învins cu un neverosimil 6-0, 6-2 în grupe la Turneul Campioanelor, constănțeanca a cedat greu anul acesta, la Miami, în semifinale: 2-6, 6-4, 5-7

• Meciul lui Halep din penultimul act va avea loc sâmbătă, de la ora 20:00. El va fi urmat de o semifinală de dublu, Bethanie Mattek-Sands/Lucie Safarova (SUA/Cehia), cap de serie numărul 3 – Kristina Mladenovici/Karolina Pliskova (Franța/Cehia).
  • Pe terenul central se va disputa apoi a doua semifinală de simplu, Serena Williams (SUA), cap de serie numărul 1 – Belinda Bencic (Elveția), iar ziua va fi încheiată de a doua semifinală de dublu, Martina Hingis/Sania Mirza (Elveția/India), cap de serie numărul 1 – Caroline Garcia/Katarina Srebotnik (Franța/Slovenia), cap de serie numărul 4.

Publicat: 15 08. 2015, 08:57
Actualizat: 15 08. 2015, 10:13