„La Decima”, bis pe tărâm francez în 2017. Lucas Pouille este erou: a adus punctul victoriei pentru a zecea „Salatieră de Argint” a ‘cocoșilor’. Franța – Belgia 3-2, scorul finalei în Cupa Davis

• „Salatiera de Argint” a fost adjudecată de Franța în 2017, pentru a zecea oară în istoria competiției pe echipe a tenisului masculin.
  • Echipa condusă de Yannick Noah s-a impus în meci decisiv, punctul final fiind adus de Lucas Pouille, jucătorul manageriat de Ion Țiriac, scor 6-3, 6-1, 6-0.
  • Belgia a câștigat primul punct al finalei, vineri, prin Goffin (7-5, 6-3, 6-1 cu Pouille), Franța a egalat prin Tsonga (6-3, 6-2, 6-1 cu Darcis). Sâmbătă, dublul format din Pierre Hugues Herbert și Richard Gasquet a dus  echipa gazdă în avantaj, după 6-1, 3-6, 7-6(2), 6-4 împotriva perechii formate din Bemelmans și De Loore. Duminică, David Goffin (7 ATP) a câștigat duelul rachetelor numărul unu în fața lui Jo Wilfred Tsonga, scor 7-6(5), 6-3, 6-2 și a egalat scorul la general în finala de la Lille, Franța – Belgia, 2-2. Franța s-a impus în meciul cinci, al rachetelor numărul doi.

UPDATE 19:35 FRANȚA a câștigat ediția 2017 a Cupei Davis! Lucas Pouille (18 ATP) l-a dominat copios pe Steve Darcis (76 ATP) și l-a învins într-o oră și 34 de minute, scor 6-3, 6-1, 6-0, Belgianul nu a amenințat niciun moment lansarea adversă: nu a avut nicio minge de break în întreaga partidă. Francezul a avut inițiativa, a lovit câștigător de 26 de ori și a greșit neforțat de 20 de ori, în timp ce raportul winners / unforced errors al lui Darcis a fost de 11 la 32.

Este anul „La Decima” pe tărâm francez: după ce Rafael Nadal a corectat recordul în ceea ce privește numărul de victorii în carieră la Roland Garros, la zece, în acest weekend echipa de Cupa Davis a Franței a câștigat pentru a zecea oară „Salatiera de Argint”, la Lille.

FINALA CUPEI DAVIS are nevoie de meci decisiv

Finalistul de la Turneul Campionilor a câștigat manșa inaugurală deși, per total, și-a trecut în cont două puncte mai puțin decât Tsonga. A făcut însă diferența în tiebreak, cu un retur fabulos în lung de linie pe al doilea serviciu al francezului. Winner-ul a fost primit cu urale de micuța galerie în roșu, galben și negru, după 75 de minute de luptă strânsă, în care belgianul a salvat nu mai puțin de șase mingi de break.

Fanii belgieni, în delir. Foto: Paul Zimmer / daviscup.com

Tsonga a avut prima oportunitate de break și în setul doi, însă chiar dacă și-a redus drastic numărul de erori neforțate (de la 24 în primul set, la 11 în al doilea), tot nu a reușit să se impună. Goffin l-a dominat la capitolul loviturilor câștigătoare (10-4) și, cu un break în game-ul cu numărul șase, și-a apropioat victoria.

Miza duelurilor de la Lille: a zecea Salatieră pentru Franța, prima – pentru Belgia. Foto: Paul Zimmer / daviscup.com

Setul trei, început la borna două ore de joc, a curs net în direcția lui Goffin: două break-uri consecutive, în jocurile 3 și 5, care l-au făcut pe Tsonga să își piardă cumpătul. Aflat pe teren propriu, Tsonga a fost totuși cel care s-a plâns de dezordinea din tribună. După o tură grea de serviciu, în care a avut de apărat trei mingi de rebreak, Goffin a avut două mingi consecutive de meci, pe retur, însă Tsonga a rezistat, împingând setul trei dincolo de 40 de minute. Belgianul a pus însă capăt partidei cu joc alb pe serviciu, după două ore și 44 de minute de la primul serviciu.

31 de lovituri câștigătoare a trimis David Goffin pe lângă Jo Wilfred Tsonga.

Publicat: 26 11. 2017, 19:52
Actualizat: 26 11. 2017, 19:53