Simona Halep of Romania in action during her second-round match at the 2021 Porsche Tennis Grand Prix WTA 500 tournament Porsche Tennis Grand Prix, Tennis, Stuttgart, Germany - 22 Apr 2021,Image: 607254017, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Simona Halep (România, 3 WTA) va juca împotriva Ekaterinei Alexandrova (Rusia, 34 WTA), vineri, după ora 19:30, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Stuttgart!

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Stuttgart! După ce a învins-o pe Marketa Vondrousova (Cehia, 20 WTA), scor 6-1, 6-3, Halep are parte de un nou meci revanșă! Ekaterina Alexandrova, următoarea adversară a Simonei, a învins-o pe româncă în startul sezonului. Simona Halep s-a răzbunat deja pe Marketa Vondrousova, cea care avea 2-0 în meciurile directe cu eleva lui Darren Cahill.

Meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova începe vineri, nu înainte de ora 19:30, pe Arena Centrală de la Stuttgart! Halep și Alexandrova se vor duela pentru a patra oară în circuit, istoria partidelor directe fiind de partea rusoaicei, scor 2-1! Jucătoarea care va pătrunde în careul de ași al turneului WTA 500 de la Stuttgart își va asigura un cec de 26.130 de euro și 185 de puncte WTA.

La ce oră începe meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova din sferturile turneului de la Stuttgart. Românca luptă din nou pentru revanșă

Ekaterina Alexandrova, următoarea adversară a Simonei Halep de la Stuttgart, a eliminat-o în sferturile de finală pe Belinda Bencic (Elveția, 12 WTA), cu scorul de 6-1, 7-5! Halep a primit astfel revanșa, Alexandrova fiind jucătoarea care a învins-o pe româncă fără drept de apel în sferturile Gippsland Trophy, scor 6-2, 6-1. Meciul dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova, programat după ora 19:30, este precedat de alte două partide din cadrul sferturilor de finală!

Ashleigh Barty (Australia, favorită 1) deschide ziua în fața Karoline Pliskova (Cehia, favorită 6), de la ora 15:00, apoi Elina Svitolina (Ucraina, favorită 4) se duelează cu Petra Kvitova (Cehia, favorită 4), cu începere de la ora 18:00. Ultimul meci al zilei va fi cel dintre Aryna Sabalenka (Belarus, favorită 5) și Anett Kontaveit (Estonia, 27 WTA), din care se va decide posibila adversară a Simonei din semifinale.

Publicat: 22 04. 2021, 22:59
Actualizat: 22 04. 2021, 23:19