Kvitova ratează șansa de a deveni lider WTA!** A pierdut în semifinale la Sydney

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova a fost învinsă, joi, cu scorul de 1-6, 7-5, 6-2, de chinzoaica Na Li, în semifinalele turneului de la Sydney și a ratat astfel șansa de a deveni numărul unu WTA.

Șansa i-a surâs Petrei Kvitova (locul 2 WTA, cu 7.190 de puncte) după ce Caroline Wozniacki (locul unu WTA, 7.485 puncte) a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Sydney, iar condiția pentru a o detrona pe sportiva daneză era să câștige competiția australiană, cee ce i-ar fi adus 470 de puncte WTA. Însă învingătoarea de anul trecut a turneului de la Wimbeldon nu a putut trece de Na Li (locul 5 WTA), care s-a impus după un meci spectaculos care a durat două ore.

Astfel, Wozniacki mai rămâne pe locul unu WTA cel puțin până la finalul primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, care va începe luni.

În cealaltă semfinală, Victoria Azarenka (locul 3 WTA) din Belarus a învins-o, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2, pe Agnieszka Radwanska (locul 8 WTA) din Polonia.