KO! A sosit momentul care nu părea posibil în lumea tenisului: Serena Williams a fost „spulberată” și a suferit cea mai umilitoare înfrângere a carierei. Scuza găsită la finalul meciului pierdut în 53 de minute

Serena Williams (36 de ani, 26 WTA) a suferit, miercuri dimineață, la turneul de la San Jose, cea mai umilitoare înfrângere a carierei! Marea campioană americană a fost învinsă de britanica Johanna Konta (48 WTA), scor 6-1, 6-0, în doar 53 de minute de joc. A fost pentru prima dată în cariera Serenei când nu câștigă mai mult de un game într-un meci.

Câștigătoare de trei ori a turneului de la San Jose, Williams a început partida contra lui „Jo” Konta cu un game câștigat pe propriul serviciu, dar doar cu el a rămas! Apoi, jocul americancei s-a dezintegrat, adversara sa a prins încredere și a lovit foarte puternic din spatele terenului, iar rezultatul a fost șocant pentru fanii veniți să vadă o reprezentație bună a finalistel de la Wimbledon. Williams a pierdut 12 game-uri consecutiv, a ieșit de pe teren cu capul plecat după doar 53 de minute de joc și s-a ales, la 36 de ani, cu cea mai usturătoare înfrângere a carierei. Din momentul debutului la profesioniste, în octombrie 1996, Serena nu a terminat niciun meci cu mai puțin de două game-uri câștigate. Ultima bornă, doborâtă acum, data din 2014 și purta semnătura Simonei Halep, care o învingea cu 6-2, 6-0, la Turneul Campioanelor de la Singapore.

La finalul partidei încheiate cu o dreaptă trimisă în fileu, pe lung de linie, Serena a avut o reacție ușor arogantă și a pus insuccesul istoric pe seama formei sale slabe: „Nu am fost în formă bună în primul set, iar ea prins încredere și a câștigat ușor. Pot juca de un milion de ori mai bine. Am avut atât de multe lucruri în minte, nu am timp să fiu șocată de o înfrângere într-un meci în care a fost clar că nu sunt, acum, la cel mai bun nivel al meu. Dar nu am renunțat pur și simplu, m-am mișcat ceva mai bine și încerc să iau doar părțile pozitive din acest meci”, a declarat fostul lider mondial.

Publicat: 01 08. 2018, 09:03
Actualizat: 01 08. 2018, 22:44