Kerber, după ce a pierdut finala de la Doha: „Simona a meritat să câștige turneul”

Sportiva germană Angelique Kerber a declarat, duminică, după ce a pierdut finala de la Doha, că Simona Halep a meritat să câștige trofeul, subliniind că românca a jucat toată săptămâna la un nivel înalt, informează wtatennis.com.

„Am făcut prea multe greșeli facile la începutul meciului, dar Simona a jucat foarte bine. Ea a jucat la un nivel înalt toată săptămâna. Eu am încercat să fac ce pot astăzi (n.r. – duminică), am dat tot ce am putut, dar Simona a meritat să câștige trofeul. Totuși sunt mulțumită de această săptămână”, a spus Kerber.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 7 și locul 10 mondial, a câștigat, duminică, turneul de la Doha (Qatar), înregistrând al șaptelea să succes în circuitul WTA și primul la o competiție de categorie Premier 5.

Halep a învins-o în finală, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră și șase minute de joc, pe sportiva germană Angelique Kerber, cap de serie numărul 6 și locul 9 WTA.

Sursa: Mediafax

Publicat: 16 02. 2014, 20:05
Actualizat: 16 02. 2014, 20:06