Karolina Pliskova: „Simona este o jucătoare puternică”. Care a fost momentul cheie al meciului în viziunea rachetei a doua a Cehiei

Karolina Pliskova, jucătoarea din Cehia care a învins-o pe Simona Halep în primul meci din sferturile de finală ale Fed Cup, a declarat, sâmbătă, că momentul decisiv al partidei de la Cluj s-a consumat în setul doi, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Karolina Pliskova (13 WTA) a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă, la finalul primului meci câștigat împotriva Simonei Halep (3 WTA), că întotdeauna este bine ca în astfel de întâlniri să conduci cu 1 la 0. „A fost primul meci câștigat, a fost foarte greu, din punct de vedere fizic. Simona este o jucătoare puternică, nu a fost deloc ușor. Sunt fericită că am câștigat. Întotdeauna este bine să conduci cu 1-0, am fost fericită că am câștigat setul doi, care a fost momentul cheie al meciului, și, apoi, am fost încrezătoare în setul trei. A trebuit să joc agresiv, să servesc bine, nu e ușor să joci contra Simonei”, a spus Pliskova.

Pliskova a reușit nouă lovituri câștigătoare în plus față de Simona Halep (37, față de 28) și a a avut un procentaj mai bun la eficiența primului serviciu (75% puncte câștigate pe primul serviciu, față de 59% pentru Simona, în condițiile în care ambele jucătoare au pierdut doar un singur punct pe serviciul doi).

La meci au asistat, printre alții, primarul Clujului, Emil Boc, sosit la Sala Polivalentă alături de soția sa, senatorii Marius Nicoară și Alin Tișe, eurodeputatul Daniel Buda, vicepremierul Vasile Dâncu, dar și fostul jucător de tenis, Ilie Năstase.

Cehia conduce România cu 1-0, în sferturile de finală ale Fed Cup, după ce Simona Halep a pierdut, sâmbătă, cu Karolina Pliskova, scor 7-6 (4), 4-6, 2-6. Întâlnirea se desfășoară la Cluj. Al doilea meci al zilei le opune pe Monica Niculescu (locul 37 mondial) și Petra Kvitova (locul 9 mondial)

Publicat: 06 02. 2016, 17:23
Actualizat: 06 02. 2016, 18:33