Karolina Muchova, prima reacție după ce i-a spulberat visul Soranei Cîrstea de a ajunge într-o semifinală de Grand Slam: „Incredibil!” VIDEO

Karolina Muchova (Cehia, 10 WTA) a făcut un meci mare în fața Soranei Cîrstea (România, 30 WTA), scor 6-0, 6-3 în sferturi la US Open, iar cehoaica a jubilat la final.

Karolina Muchova e în al nouălea cer după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea la un scor neverosimil și i-a distrus visul româncei de a accede în prima semifinală de Grand Slam a carierei.

După duelul cu Sorana Cîrstea, pe care și l-a adjudecat clar, cu 6-0, 6-3, Karolina Muchova s-a declarat extrem de fericită: Incredibil! Este o victorie cu adevărat dulce, iar publicul a fost incredibil. Mulțumesc tuturor celor care au venit și au aplaudat!”, a spus Muchova, citată de Reuters, la interviul acordat pe teren.

Sportiva din Cehia, finalistă la Roland Garros în acest an, o va înfrunta pe favorita gazdelor, Coco Gauff (SUA, 6 WTA), în penultimul act la US Open: Evident că este o jucătoare uimitoare. Are publicul de partea ei și va fi foarte greu, dar vreau să mă bucur de această victorie și apoi voi încerca să dau totul cu Coco”, a declarat Karolina despre următoarea ei adversară, care a făcut instrucție cu Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA), scor 6-0, 6-2 în sferturi.

Karolina Muchova a jucat și ea fenomenal și a reușit 32 de lovituri direct câștigătoare în fața Soranei Cîrstea. De partea cealaltă, românca a dat totul pe teren, dar nu i-a putut lua decât trei game-uri adversarei.

Sorana Cîrstea pleacă acasă cu un cec de 455.000 de dolari

După turneul de la US Open, Sorana Cîrstea rămâne cu satisfacția că a disputat al doilea sfert de finală al carierei într-un Grand Slam. Grație prezenței în această fază a competiției de la New York, eleva lui Thomas Johansson va fi recompensată cu 455.000 de dolari și 430 de puncte în clasamentul WTA.

Ea a reușit două victorii superbe în drumul către sferturi: 6-3, 6-7(6), 6-4 cu Elena Rybakina (Kazahstan, 4 WTA) în turul trei, respectiv 6-3, 6-3 cu Belinda Bencic (Elveția, 13 WTA) în optimi.

Celelalte două meciuri din cadrul sferturilor de finală de la US Open vor avea loc miercuri seară: Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA) – Qinwen Zheng (China, 23 WTA) și Marketa Vondrousova (Cehia, 9 WTA) – Madison Keys (SUA, 17 WTA).

Publicat: 06 09. 2023, 06:26
Actualizat: 06 09. 2023, 06:40