Jucătorul de tenis Kevin Anderson, amenințat cu moartea după eliminarea de la Wimbledon

Jucătorul sud-african de tenis Kevin Anderson, al 20-lea favorit la Wimbledon, a primit amenințări cu moartea, pe rețelele de socializare, după ce a fost eliminat în primul tur al turneului de Mare Șlem de la All England Club.

Anderson susține că a fost amenințat de mai mulți pariori din întreaga lume care au mizat pe un succces al său în fața lui Denis Istomin.

„Regret că am pierdut ieri (n.red. – luni, 27 iulie), dar până la urmă am primit o tonă de amenințări cu moartea, pe Twitter și pe Facebook, care m-au făcut să mă simt mai bine”, a scris Kevin Anderson, pe pagina personală de Twitter.

Clasat pe locul 25 în lume, Kevin Anderson a fost eliminat de la Wimbledon, luni, în primul tur al competiției, după ce a pierdut în fața lui Denis Istomin (Uzbekistan, locul 116 ATP), scor 6-4, 7-6 (15-13), 4-6, 6-7 (2-7), 3-6.

Kevin Anderson, în vârstă de 30 de ani, și-a trecut în palmares de-a lungul carierei trei titluri ATP și un sfert de finală la US Open, în 2015.

Organizat din 1877, turneul de tenis de la Wimbledon este cel mai vechi și mai prestigios dintre cele 4 turnee de Mare Șlem.