Jucătoarea fenomen, în vârstă de doar 16 ani, a început să plângă pe teren din cauza arbitrului! Scandalul de la Wimbledon care a distrus-o pe Mirra Andreeva

Russia's Mirra Andreeva leaves the court after losing to Madison Keys of the US in a women's singles match on day eight of the Wimbledon tennis championships in London, Monday, July 10, 2023.,Image: 788306285, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Madison Keys,Mirra Andreeva

Mirra Andreeva (locul 102 WTA), jucătoarea rusă de tenis în vârstă de doar 16 ani, a fost în centrul unui scandal la Wimbledon, la meciul cu Madison Keys (locul 18 WTA), americancă în vârstă de 28 de ani.

Madison Keys și Mirra Andreeva s-au întâlnit în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, iar americanca a învins cu scorul de 3-6, 7-6, 6-2, după două ore și cinci minute de joc.

Întâlnirea nu a fost una lipsită de momente controversate.

În cel de-al treilea set al întâlnirii, Mirra Andreeva a resimțit oboseala celor trei tururi de calificare disputate pentru a ajunge pe tabloul principal.

La un moment dat, tânăra rusoaica s-a dezechilibrat, racheta i-a scăpat din mână și a lovit terenul, iar arbitrul a considerat această fază ca fiind un gest nesportiv, motiv pentru care a sancționat-o pe Mirra Andreeva cu un punct.

Tânăra jucătoare de tenis a avut publicul de partea ei. Spectatorii au huiduit decizia arbitrului, iar sportiva a izbucnit în plâns, însă meciul era deja jucat. Madison Keys a avut o minge de meci de care a profitat și a închis jocul, obținând astfel calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Pentru a ajunge în această fază competițională, pe lângă meciurile din calificări, Mirra Andreeva le-a învins pe chinezoaica Xiyu Wang (22 de ani, locul 65 WTA), cehoaica Barbora Krejcikova (27 de ani, locul 11 WTA) și rusoaica Anastasia Potapova (22 de ani, locul 23 WTA).

Publicat: 10 07. 2023, 22:25
Actualizat: 10 07. 2023, 22:28