Jucătoare de tenis importantă, prinsă dopată la turneul WTA de la Cluj-Napoca! A înfruntat mai multe românce în 2021

Jucătoarea de tenis Cagla Buyukakcay, fostă ocupantă a locului 60 WTA, a fost suspendată de Federația Internațională de tenis (ITF) după ce a picat testul anti-doping la turneul WTA Winners Open de la Cluj, desfășurat în luna august.

Cagla Buyukakcay (Turcia, 32 de ani), clasată acum pe poziția 244 WTA, a fost găsită dopată cu o substanță numită ractopamină, aflată pe lista interzisă a agenților anabolizanți. Buyukakcay a câștigat un titlu WTA în carieră, în fața propriilor fani, la Istanbul 2016.

Caglei i-a fost solicitată de către WADA (Angenția Mondială Anti-Doping) o mostră de urină în timp ce se afla la Cluj-Napoca, la începutul lunii august! Buyukakcay a participat la Winners Open, primul turneu WTA 250 organizat în țara noastră în acest an.

Jucătoare din circuitul WTA, prinsă dopată la turneul de la Cluj-Napoca

Proba pe care a dat-o Cagla Buyukakcay la turneul de la Cluj-Napoca a fost trimisă la Montreal, pentru analize, iar în laborator s-a descoperit o substanță numită ractopamină. Sportiva din Turcia a încălcat astfel regulile anti-doping din tenis, folosindu-și deja dreptul de a solicita o reexaminare a probei!

Nici acest lucru nu a scăpat-o însă de suspendare, care a fost declanșată în 4 noiembrie, potrivit ITF.  Cagla Buyukakcay nu a câștigat niciun meci la turneul din Ardeal, fiind eliminată de Kristina Kucova (Slovacia, 111 WTA) în runda inaugurală, cu scorul de 6-1, 6-1!

Cagla Buyukakcay a înfruntat patru românce în 2021, pierzând de fiecare dată

Turcoaica a jucat cu mai multe românce în 2021: după ce a fost învinsă de Laura Ioana Paar în runda inaugurală la turneul ITF de la Andrezieux-Boutheon (Franța), scor 3-6, 4-6, Buyukakcay a întâlnit-o pe Ana Bogdan în calificările turneului WTA 1000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), iar reprezentanta noastră a câștigat cu 6-2, 6-4.

A treia româncă pe care a înfruntat-o Cagla în 2021 a fost Gabriela Ruse, în sferturile turneului ITF de la Praga (Cehia). Jucătoarea din Turcia s-a recunoscut învinsă și de această dată, scor 2-6, 3-6. În fine, Buyukakcay s-a duelat cu Alexandra Dulgheru la debutul în competiția ITF de la Stare Splavy (Cehia), iar românca s-a impus cu 6-2, 6-4.

Publicat: 06 11. 2021, 11:21
Actualizat: 06 11. 2021, 11:29