Juan Martin del Potro a câștigat turneul de tenis de la Stockholm! DelPo își continuă revenirea spre vârful ierarhiei ATP

Argentinianul Juan Martin del Potro (locul 63 în clasamentul mondial) a câștigat, duminică, turneul de tenis de la Stockholm, Suedia, disputat în sală, după ce a trecut în finală de americanul Jack Sock (poziția 23 ATP), scor 7-5, 6-1.

Del Potro, fost număr 4 mondial, a câștigat primul său titlu ATP după aproape trei ani. Partida a durat o oră și 17 minute. Argentinianul a dominat categoric, nu și-a cedat serviciul și a reușit patru break-uri. Del Potro nu a pierdut niciun set pe durata turneului de la Stockholm.

Juan Martin Del Potro a cucerit al 19-lea trofeu din carieră, în condițiile în care a beneficiat de o invitație din partea organizatorilor pentru a evolua pe tabloul principal la Stockholm. De cealaltă parte, Jack Sock pierde a doua finală consecutivă în capitala Suediei, după cea împotriva cehului Tomas Berdych din 2015.

Pentru parcursul perfect din această săptămână, Juan Martin del Potro va primi 250 de puncte în ierarhia ATP și un cec în valoare de 100.800 de euro. În plus, argentinianul va urca de luni pe locul 42 în clasamentul mondial.

Juan Martin del Potro (28 de ani), care a triumfat la US Open în 2009, a revenit în acest an după o serie de accidentări la încheietură, probleme care l-au dus aproape de retragere. Între 2014 și 2015, argentinianul a participat la doar șase turnee. În acest an, Del Potro a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a ajuns în sferturi la US Open și a dus Argentina în finala Cupei Davis.