Juan Martin Del Potro a câștigat meciul cu Andy Murray, din semifinalele Cupei Davis, după un meci care a durat mai mult de 5 ore

Jucătorul argentinian de tenis Juan Martin Del Potro, locul 64 în clasamentul mondial ATP, a câștigat, vineri, scor 6-4, 5-7, (5)6-7, 6-3, 6-4, meciul disputat cu britanicul Andy Murray, ocupantul locului secund, în semifinalele Cupei Davis.

Partida dintre cei doi sportivi a durat cinci ore și 11 minute, având numeroase răsturnări de situație. Del Potro a început mai bine și a câștigat primul set, scor 6-4, după două greșeli la serviciu ale lui Murray. Apoi, Andy Murray a reușit o revenire spectaculoasă.

Setul doi a fost câștigat de britanic, scor 7-5, după ce s-a mers cap la cap serviciul, până în ultimul game, când Del Potro și-a pierdut primul serviciu din set. Actul al treilea a avut nevoie de tiebreak, terminându-se cu Murray câștigător, scor 7-5, în tiebreak.

Următoarele două seturi i-au revenit argentinianului Del Potro, care a fost mai proaspăt și a profitat de greșelile lui Andy Murray. Setul patru s-a încheiat, scor 6-4, după ce Del Potro s-a distanțat în urma unui break făcut în game-ul patru, la scorul de 2-1 în favoarea sa.

Decisivul a avut parte de aceeași desfășurare a evenimentelor, Juan Martin Del Potro profitând de o greșeală la serviciu a lui Murray, în game-ul șapte, la scorul de 3-3. În final, argentinianul, locul 68 mondial, a câștigat, scor 6-4, și a adus primul punct pentru Marea Britanie în confruntarea cu Argentina din Cupa Davis.

În a doua partidă a zilei se vor întâlni Kyle Edmund (locul 55 ATP) și Guido Pella (49 ATP). Sâmbătă, de la 16:00, frații Andy și Jamie Murray vor reprezenta Marea Britanie la dublu împotriva cuplului argentinian Federico Delbonis/Leonardo Mayer. Duminică, Andy Murray îl va întâlni pe Guido Pella, iar Edmund va juca împotriva lui Del Potro.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 16 09. 2016, 21:02
Actualizat: 16 09. 2016, 21:03