Johanna Konta vine la Mamaia! Britanicii au anunțat echipa pentru meciul cu România din Fed Cup

• România și Marea Britanie se luptă în Fed Cup pentru un loc în Grupa Mondială II, în perioada 22-23 aprilie, iar căpitanii nejucători au stabilit componența echipelor.
  • Din cele două formații nu lipsesc vedetele Simona Halep (5 WTA) și Johanna Konta (7 WTA), astfel că sportiva din Constanța are șansa unei revanșe după ce britanica a învins-o în sferturi la Miami.

La puțin timp după ce Ilie Năstase a anunțat echipa pentru barajul de la Mamaia, Anne Keothavong, căpitanul nejucător al adversarelor, s-a decis și ea asupra celor patru jucătoare care vor face deplasarea în România. Astfel, Simona Halep (5 WTA), Sorana Cîrstea (61 WTA), Irina Begu (33 WTA) și Monica Niculescu (47 WTA) se vor confrunta pe zgura de la Tenis Club IDU cu Johanna Konta (7 WTA), Heather Watson (110 WTA), Laura Robson (209 WTA) și Jocelyn Rae (105 WTA la dublu).

Britanicele păstrează, practic, o formulă câștigătoare, care le-a adus patru victorii în acest an în Grupa Euopa/Africa: 3-0 cu Portugalia, 3-0 cu Letonia, 3-0 cu Turcia și 2-1 cu Croația. În schimb, în echipa României s-a produs o modificare față de ultima aventură din Fed Cup (1-3 cu Belgia), iar Simona Halep i-a luat locul Patriciei Țig: „România are o echipă de top, are avantajul terenului propriu, așa că suntem outsidere”, a declarat Koethavong pentru Sky Sports.

Meciul care suscită un interes fantastic este Halep – Konta, cele două jucătoare înfruntându-se într-o reeditare a „sfertuluI” disputat la Miami la finalul lunii martie. Simona a pierdut respectiva partidă după ce a servit pentru victorie la 6-3 și 5-4, scor final 6-3, 6-7, 2-6. Ea va avea o ocazie bună să își ia revanșa, chiar în fața propriilor fani, dar și pe o suprafață care o avantajează – zgura. Conform regulilor competiției, Halep și Konta, primele „rachete” ale celor două echipe, se vor întâlni duminică, în a doua zi de concurs.

Publicat: 13 04. 2017, 10:37
Actualizat: 13 04. 2017, 10:57