Jelena Ostapenko s-a simțit „furată” în meciul cu Sorana Cîrstea de la Wimbledon! Schimb aprins de replici între letonă și arbitrul de scaun | FOTO

Sorana Cîrstea (România, 37 WTA) i-a testat limitele fizice și psihice Jelenei Ostapenko (17 WTA), joi, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, eliminând-o pe letonă cu 4-6, 7-6(6), 6-4.

Serviciul foarte solid al Soranei Cîrstea a exasperat-o pe Jelena Ostapenko, iar campioana din Letonia a contestat un punct important câștigat de sportiva noastră. Românca a învins-o pe Ostapenko pentru prima oară în carieră – Jelena își adjudecase precedentele trei dueluri. În turul trei la Wimbledon, Cîrstea se va confrunta cu Beatriz Haddad Maia (Brazilia, favorită 13), cea care a trecut de o altă româncă, Jaqueline Cristian (133 WTA) cu 6-4, 2-6, 6-4.

După ce Jelena Ostapenko s-a impus în primul set cu 6-4, un moment controversat s-a petrecut pe finalul setulului al doilea, pe care Sorana Cîrstea avea să îl câștige cu 7-6(6). Sorana a expediat o minge câștigătoare cu serviciul, returnată în fileu de Jelena, dar arbitra de linie a strigat aut. Convinsă că mingea ei a fost în teren, românca a solicitat Challenge, fiind extrem de inspirată.

Arbitrul de scaun i-a acordat punctul Soranei Cîrstea, iar decizia acestuia a nemulțumit-o total pe Jelena Ostapenko! A urmat un schimb aprins de replici între letonă și arbitru, care a explicat că punctul i se cuvine româncei.

Jelena ar fi vrut ca punctul să se repete, însă arbitrul de scaun a considerat că aceasta lovise deja mingea în momentul în care arbitra de linie a reacționat. Punctul contestat de Ostapenko s-a dovedit a fi valoros pentru Cîrstea, iar eleva lui Thomas Johansson a câștigat in extremis setul al doilea, apoi a eliminat-o pe letonă cu 4-6, 7-6(5), 6-4.

Sorana Cîrstea a renegat prietenia cu Jelena Ostapenko înaintea meciului

Cu toate că au făcut tandem la dublu în circuitul WTA, au petrecut vacanțe împreună, iar în urmă cu câțiva ani, Sorana Cîrstea a vizitat-o pe Jelena Ostapenko acasă la ea, la Riga, românca a renegat prietenia cu letona: „Aș vrea să lămuresc această treabă: suntem colege, amice, nu suntem bune prietene încât să ieșim la masă sau să ne spunem confidențe.

Suntem, pur și simplu, colege. Ostapenko e o jucătoare extraordinar de bună, mult mai bună decât pare, la prima vedere. Are o mână extraordinară, e foarte agresivă. Toate meciurile au fost dificile pentru mine.

Nu am jucat niciodată împotriva ei pe iarbă. La ultimul meci am luat un set, deci am progresat și o să fac tot posibilul să mă concentrez pe ceea ce ține de mine și să joc inteligent, împreună cu antrenorul. E dificil să fii mai agresivă decât ea, deci va trebui prin inteligență să câștig acest meci”, a declarat Sorana Cîrstea pentru Eurosport înaintea partidei.

Publicat: 06 07. 2023, 19:39
Actualizat: 07 07. 2023, 12:24