Jelena Ostapenko, gesturi de maidan la Australian Open! Letona i-a dat afară din tribune pe membrii staff-ului, chiar în timpul meciului. VIDEO

Jelena Ostapenko (Letonia, 10 WTA) a oferit un nou episod de necrezut, joi, în timpul meciului cu Ajla Tomljanovic (Australia, 271 WTA), din turul secund la Australian Open.

După ce a mers ceas în primul set, jocul Jelenei Ostapenko s-a prăbușit în actul secund, iar letona și-a vărsat nervii pe cei din staff. În timp ce era pe cale să piardă setul al doiea, Ostapenko le-a cerut apropiaților ei să părăsească arena.

Jelena Ostapenko este considerată cea mai antipatică jucătoare de tenis, iar după ieșirea avută la Australian Open și-a atras și mai mulți critici.

Jelena Ostapenko i-a dat afară din tribune pe membrii staff-ului, la meciul cu Ajla Tomljanovic de la Australian Open

La scorul de 6-0, 3-5 și 15-40, Jelena Ostapenko a început să facă semne incredibile către echipa ei! A 10-a jucătoare a lumii le-a cerut pe un ton nervos colaboratorilor să părăsească arena.

Rennae Stubbs, care a comentat meciul pentru ESPN, a ironizat-o pe Jelena Ostapenko pentru comportamentul ei: „Sunt curioasă să văd câți oameni au mai rămas în boxa lui Ostapenko, deoarece ea le-a spus aproape tuturor să plece în timpul acestui meci”, a spus fosta antrenoare a Serenei Williams.

Jelena Ostapenko a lăsat nervii deoparte în setul al treilea și a reușit să câștige meciul cu favorita gazdelor, Ajla Tomljanovic, scor final 6-0, 3-6, 6-4 în turul doi la Australian Open. În primul rând, este grozav să o revăd (n.r. – pe Tomljanovic). Știu că accidentările sunt foarte dure. Este grozav să o vezi jucând bine și luptând. Uneori, când primul set merge prea ușor, când joci prea bine, este cea mai grea parte a jocului. Știam că nu va fi ușor în al doilea set, chiar dacă am jucat foarte bine în primul. Mă bucur că am reușit să o câștig în a treilea. Mulțumesc pentru că ați stat atât de târziu. A fost o zi lungă. Dar noaptea s-a terminat bine pentru mine, așa că sunt fericită că am câștigat”, a spus Jelena la final.

Publicat: 18 01. 2024, 16:46
Actualizat: 18 01. 2024, 17:04