Jelena Ostapenko, făcută KO la Madrid de următoarea adversară a Irinei Begu: 6-2, 6-0! Letona a suferit una dintre cele mai umilitoare înfrângeri ale carierei

Jelena Ostapenko (Letonia, 22 WTA) i-a luat doar două game-uri Ludmillei Samsonova (Rusia, 18 WTA), scor 6-2, 6-0 în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Madrid.

După ce i-a provocat Jelenei Ostapenko una dintre cele mai umilitoare înfrângeri ale carierei, Ludmilla Samsonova o va înfrunta pe Irina Begu în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

Jelena Ostapenko, una dintre cele mai importante jucătoare din circuitul WTA, s-a făcut de râs în meciul cu Ludmilla Samsonova, disputat sâmbătă la Madrid! De la scorul de 2-2, letona nu a mai luat niciun game, oferind imagini hilare.

Nici măcar ea n-a mai suportat rușinea, iar într-o pauză de odihnă și-a pus prosopul în cap. De partea cealaltă, Samsonova a defilat și a încheiat conturile cu Ostapenko după doar o oră și 4 minute de joc, scor 6-2, 6-0.

În faza următoare a turneului dotat cu premii în valoare totală de 7,7 milioane de euro, Ludmilla Samsonova o va înfrunta pe Irina Begu (35 WTA), singura româncă rămasă în competiție.

Irina Begu, pentru prima oară din 2017 în optimi la Madrid

Irina Begu s-a calificat pentru prima oară după șase ani în optimi la Madrid, după ce a trecut de Shelby Rogers (SUA, 38 WTA) cu 7-5, 6-2. Begu a început greoi și a fost condusă cu 4-1 de Rogers, iar totul părea că merge prost pentru româncă. Irina a simțit dureri la mână și a chemat medicul pe teren, dar din fericire n-a fost nimic grav.

După ce a primit îngrijiri medicale, Irina și-a ridicat nivelul de joc, intrând în controlul meciului, care a fost întrerupt din cauza ploii în actul secund. Organizatorii au tras acoperișul, dar acest lucru nu a deranjat-o pe Begu, care și-a adjudecat victoria cu Rogers după o oră și 53 de minute de joc, scor 7-5, 6-2.

La a 10-a prezență la turneul de la Madrid, Irina Begu a oferit un scurt interviu pe teren: „Ea a jucat foarte bine în primul set, apoi eu am încercat să fac un pas în față și să fiu mai agresivă. Iubesc acest oraș și mă simt bine atunci când joc la altitudine mare”, a spus Irina. Sportiva noastră se află la pun pas de egalarea celei mai bune performanțe la Madrid – a ajuns în sferturile edițiilor din 2015 și 2016.

Publicat: 29 04. 2023, 16:36
Actualizat: 29 04. 2023, 17:07