Jelena Ostapenko, atac la organizatorii Australian Open: „Vreți să fiu sinceră!?” Letona a făcut show pe teren după calificarea în sferturi | VIDEO

Jelena Ostapenko (Letonia, favorită 17) a făcut show la interviul acordat pe teren după ce a produs surpriza în optimile turneului de la Australian Open, 7-5, 6-3 cu Coco Gauff (SUA, favorită 7).

Jelena Ostapenko, o jucătoare care spune întotdeauna ceea ce gândește, i-a atacat pe organizatorii de la Australian Open, afirmând că nu are încredere în sistemul Hawk-Eye Live implementat de aceștia.

Organizatorii de la Australian Open au preluat modelul altor turnee și au implementat la meciuri inovatoarea tehnologie Hawk-Eye Live, care a înlocuit arbitrii de linie. Hawk-Eye Live ia decizii în timp real și anunță cu voce umană când mingea iese în aut, dar Ostapenko spune că nu are încredere în acest sistem.

„Ne dai impresia că nu ai încredere 100% în sistemul Hawk-Eye Live, privești mereu către antrenorul tău și îl întrebi dacă mingea a fost în teren sau în afară. Ai încredere 100% în el?”, a fost întrebată Jelena Ostapenko, aceasta oferind un răspuns savuros: „În sistem? Vreți să fiu sinceră? Nu! Pentru că nu este la fel ca Hawk-Eye-ul normal, câteodată pare că face greșeli. Dar trebuie să jucăm… Câteodată mă uit spre cei din echipa mea pentru că știu că și eu mai greșesc. Dar mă uit la ei atunci când mingile sunt la limită și îi întreb ce părere au”, a declarat Ostapenko după calificarea în sferturi la Australian Open.

Jelena, campioană la Roland Garros în anul 2017, s-a impus cu 7-5, 6-3 în fața lui Coco Gauff, în optimi la Australian Open, după o luptă care a durat o oră și 34 de minute. Totodată, Ostapenko a revenit în sferturile unui turneu de Grand Slam după cinci ani de pauză. În meciul cu Coco Gauff, letona a protestat de mai multe ori, spunând că sistemul Hawk-Eye Live indică mingile trimise de adversară în teren, deși aterizează în afară.

Jelena Ostapenko, duel cu Elena Rybakina pentru un loc în semifinale la Australian Open

Iar aceasta nu a fost singura surpriză înregistrată duminică la Australian Open! Iga Swiatek, ocupanta locului 1 mondial, a fost învinsă în optimi la Australian Open de Elena Rybakina, campioana de la Wimbledon 2022!

Rybakina a jucat un tenis grozav, amintind de performanța istorică reușită anul trecut pe iarba londoneză. Sportiva de origine rusă care reprezintă Kazahstanul a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a o elimina pe favorita principală Iga Swiatek, cu scorul de 6-4, 6-4.

Astfel, Elena Rybakina și Jelena Ostapenko ating ambele, în premieră, sferturile de finală de la Australian Open! Rybakina și Ostapenko se vor duela într-un meci de foc, miza fiind calificarea în careul de ași de la Antipozi.

Publicat: 22 01. 2023, 09:16
Actualizat: 22 01. 2023, 09:24