Jelena Ostapenko a detonat bomba la US Open. Letona schimbă liderul mondial din tenisul feminin

Jelena Ostapenko, of Latvia, celebrates after defeating Iga Swiatek, of Poland, during the fourth round of the U.S. Open tennis championships, Sunday, Sept. 3, 2023, in New York.,Image: 802803707, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Iga Swiatek,Jelena Ostapenko

Letona Jelena Ostapenko s-a ținut de cuvânt și i-a provocat coșmarul polonezei Iga Swiatek, locul 1 mondial şi deţinătoarea titlului la US Open.

Ostapenko, locul 21 mondial şi favorită 20, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1, după un meci care a durat o oră şi 48 de minute. În setul decisiv, Ostapenko a avut un neverosimil 5-0 și a tranșat disputa în stil de mare campioană, cu un break adjudecat.

„Va fi un meci dificil, dar, pe de altă parte, nu am nimic de pierdut… ea joacă destul de consistent. Câștigă foarte multe meciuri. Dar nici nu este ușor să fii numărul 1, pentru că toată lumea vrea să te bată. Probabil că voi profita de asta”, spusese Ostapenko înaintea meciului.

Aryna Sabalenka devine al 29-lea lider din istoria WTA

Ostapenko, calificată în premieră în sferturi la US Open, la fel ca Sorana Cîrstea, a devenit singura jucătoare care a reuşit să o învingă de patru ori pe Swiatek. În urma acestui rezultat, poloneza va pierde primul loc WTA, după 75 de săptămâni, care îi va reveni belarusei Aryna Sabalenka. Aceasta va urca în premieră pe locul 1 mondial și va deveni al 29-lea lider din istoria tenisului feminin.

În sferturi, Ostapenko va evolua cu sportiva americană Coco Gauff, a şase favorită, care a trecut de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 3-6, 6-1, după două ore de joc. Celălalt sfert de finală care se cunoaște este cel dintre Sorana Cîrstea și Karolina Muchova. Ultimele patru sfert finaliste vor fi stabilite după meciurile de azi: