Jaqueline Cristian a reușit victoria carierei: 6-3, 7-6 cu Jelena Ostapenko! Românca e în sferturile turneului WTA de la Sankt Petersburg

Jaqueline Cristian (România, 160 WTA) a reușit cea mai importantă victorie a carierei, învingând-o pe Jelena Ostapenko (Letonia, 53 WTA), scor 6-3, 7-6(9) în optimile turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg.

Jaqueline Cristian (22 de ani) s-a calificat în premieră în sferturile unui turneu WTA, după ce a reușit o victorie de senzație la Sankt Petersburg, turneu dotat cu premii în valoare de 565.530 de dolari! Românca venită din calificări a eliminat-o, miercuri seară, pe campioana de la Roland Garros 2017, Jelena Ostapenko (23 de ani).

Jaqueline și-a asigurat 15.500 de dolari și 100 de puncte WTA după ce a realizat performanța carierei! În sferturile de finală, jucătoarea noastră se va duela vineri cu favorita gazdelor Svetlana Kuznetsova (39 WTA). Rusoaica a ocupat locul 2 mondial în anul 2007 și are statut de cap de serie numărul 4 la Sankt Petersburg.

Jaqueline Cristian a reușit victoria carierei în fața Jelenei Ostapenko, în optimi la Sankt Petersburg! Românca face un salt spectaculos în clasamentul WTA

Jaqueline Cristian a făcut un meci fantastic în fața Jelenei Ostapenko, pe care a eliminat-o după două ore de joc! Grație celor 100 de puncte pe care le-a obținut, românca atinge un nou maxim al carierei! Cristian a făcut un salt de 19 locuri în clasamentul live, până pe 141 WTA. Jaqueline a jucat curajos în fața Jelenei, reușind 4 break-uri din 13 șanse pe care și le-a creat. De partea cealaltă, letona a convertit 3 mingi de break din 7 disponibile. Jaqueline Cristian a întrecut-o și la numărul de ași pe Jelena Ostapenko, scor 4-3.

Jaqueline s-a dezlănțuit la 4-2 în primul act, atunci când a reușit un break muncit, adjudecându-și setul cu 6-3! Manșa secundă a fost mult mai disputată: Ostapenko a avut 5-4, dar Cristian a trimis setul în prelungiri fără mari emoții. Apoi, românca a servit pentru calificare la 6-5, pierzându-și însă serviciul. Nu mai puțin de 4 mingi de meci a ratat Jaqueline, una în game-ul respectiv și alte 3 în tie-break! Dar a fructificat-o pe a 5-a după un forehand superb, scor final 6-3, 7-6(9).

Publicat: 18 03. 2021, 08:37
Actualizat: 18 03. 2021, 08:46