Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Palermo! Posibil duel 100% românesc în semifinale

Jaqueline Cristian (România, 159 WTA) s-a calificat în al doilea sfert de finală al sezonului în circuitul de tenis feminin, la turneul WTA 250 de la Palermo, după ce a trecut în minimum de seturi de Qinwen Zheng (China, 171 WTA), scor 6-1, 6-4!

Jaqueline Cristian a obținut o calificare neașteptată, Qinwen Zheng fiind cotată cu prima șansă în meciul de la Palermo, turneu dotat cu premii în valoare totală de 189.708 euro! Românca în vârstă de 23 de ani a avut nevoie de o oră și 27 de minute pentru a se impune cu 6-1, 6-4!

În sferturile de finală, Cristian se va confrunta cu a 6-a favorită a competiției, Oceane Dodin (Franța, 120 WTA)! Dacă trece și de franțuzoaică, Jaqueline s-ar putea duela în penultimul act cu conaționala Gabriela Ruse (137 WTA), cea care o întâlnește în sferturi pe Lucia Bronzetti (Italia, 190 WTA), posesoare a unui wild card.

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi la Palermo! Posibil duel cu Gabriela Ruse în semifinale

Jaqueline Cristian a făcut un meci solid, miercuri seară, în optimi la Palermo, realizând 4 break-uri dintr-un total de 8 șanse pe care i le-a oferit Qinwen Zheng! Chinezoaica a reușit un singur game pe serviciul româncei și a comis numeroase erori neprovocate!

Cristian a profitat și s-a calificat în al doilea sfert de finală al sezonului, după cel disputat la Sankt Petersburg (Rusia) în luna martie (7-6, 3-6, 3-6 cu Svetlana Kuznetsova).

Jaqueline Cristian a pierdut singurul meci direct cu Oceane Dodin, următoarea adversară de la Palermo

Grație calificării în sferturi la Palermo, Jaqueline a câștigat un cec în valoare de 4.677 de euro și 60 de puncte WTA! Românca s-a mai duelat o singură dată în circuit cu Oceane Dodin, adversara cu care se va lupta vineri pentru semifinale.

Sportiva din Franța a câștigat în fața lui Jaqueline la turneul ITF de la Macon 2020, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-4. Atât Cristian, cât și Ruse vor reveni pe teren vineri la turneul de la Palermo, transmis în România de Digisport 2.

Publicat: 22 07. 2021, 08:27
Actualizat: 22 07. 2021, 08:32