Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile turneului WTA de la Sankt Petersburg! Victorie importantă pentru româncă după ce i s-a schimbat adversara chiar înaintea meciului

Jaqueline Cristian (România, 58 WTA) a reușit o victorie foarte importantă la debutul în turneul WTA 500 de la Sankt Petersburg (Rusia), scor 7-6(3), 6-4 cu Bernarda Pera (100 WTA). Jaqueline trebuia să o înfrunte pe Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 14 WTA), dar a patra favorită a competiției s-a retras chiar înaintea meciului.

Jaqueline Cristian a reușit, marți, o victorie foarte importantă atât pentru clasament, cât și din punct de vedere financiar! Românca în vârstă de 23 de ani are de apărat 100 de puncte în această săptămână, după ce anul trecut a ajuns în sferturi la Sankt Petersburg!

Pentru victoria cu Bernarda Pera, sportivă intrată în ultimul moment pe tablou ca lucky loser, Jaqueline Cristian a fost recompensată cu un cec în valoare de 9.500 de dolari.

Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile turneului WTA de la Sankt Petersburg: 7-6(3), 6-4 cu Bernarda Pera

Jaqueline Cristian a jucat foarte solid atât în setul inaugural al disputei cu Bernarda Pera, cât și în primele game-uri din manșa secundă! Jaqueline a condus cu 7-6, 5-1 și se îndrepta spre o victorie fulger, dar sportiva noastră s-a relaxat prea mult, iar Bernarda s-a apropiat periculos, adjudecându-și trei game-uri consecutive!

Americanca și-a creat chiar patru mingi de rebreak și putea egala la 5, însă Cristian le-a salvat pe toate și a închis până la urmă meciul, cu serviciul, scor 7-6(3), 6-4! Astfel, eleva lui Thomas Drouet s-a calificat în optimile de finală ale puternicului turneu de la Sankt Petersburg pentru al doilea an consecutiv.

Jaqueline a răsuflat ușurată după meci: „Nu a fost ușor, am aflat târziu că voi juca cu ea!”

La interviul acordat pe teren, Jaqueline Cristian a răsuflat ușurată, explicând ce s-a întâmplat în setul secund: „Nu a fost ușor, am aflat târziu că voi juca cu ea. M-am adaptat, știam că Bernarda e o jucătoare bună și sunt fericită pentru victorie! M-am grăbit puțin în setul al doiea. Nu e niciodată ușor să închizi un meci, mai ales împotriva unei adversare puternice. Dar m-am descurcat până la urmă!”, a declarat Cristian.

Românca se va duela în optimi la Sankt Petersburg cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 71 WTA), cea care a învins-o pe Magda Linette (Polonia, 45 WTA) cu 7-5, 4-6, 6-4. Tot marți, în primul tur al competiției dotate cu premii de peste 700.000 de dolari, vor mai juca Sorana Cîrstea (România, 31 WTA) – o întâlnește pe Marketa Vondrousova (Cehia, 38 WTA), și Irina Begu (România, 56 WTA) – se duelează cu Shuai Zhang (China, 67 WTA).

Publicat: 08 02. 2022, 14:02
Actualizat: 08 02. 2022, 14:11