Jaqueline Cristian impresionează la turneul de 60.000 de dolari de la Altenkirchen! Al doilea meci consecutiv în care românca revine după ce pierde primul set

Jaqueline Cristian (232 WTA) începe să impresioneze din nou, după ce românca antrenată de spaniolul Carlos Boluda a trecut printr-o accidentare dureroasă anul trecut.

Jaqueline Cristian și-a recăpătat forța fizică, iar jucătoarea română a câștigat două meciuri maraton la rând și s-a calificat în sferturile de finală la turneul ITF de la Altenkirchen (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 60.000 de dolari.

După ce în runda inaugurală a întors spectaculos meciul cu Sophie Steuer (Germania, 546 WTA), scor 0-6, 6-1, 6-1, Jaqueline Cristian a revenit din nou după ce a pierdut primul set. În meciul disputat joi în cadrul optimilor de finală de la Altenkirchen, jucătoarea supranumită „contesa Dracula” a răpus o adversară mult mai bine cotată.

Tamara Zidansek (Slovenia, 118 WTA), fostă ocupantă a locului 22 mondial, s-a recunoscut învinsă de Jaqueline Cristian cu scorul de 5-7, 6-3, 6-3. Duelul dintre Cristian și Zidansek s-a întins pe durata a două ore și 31 de minute, sportiva noastră reușind cinci ași. De partea cealaltă, slovena a realizat doar doi ași.

După ce s-a calificat în sferturile de finală de la Altenkirchen, Jaqueline Cristian se pregătește pentru un alt meci complicat. Românca se lupta cu Yanina Wickmayer (Belgia, 259 WTA), fost număr 12 mondial, pentru un loc în careul de ași al competiției din Germania.

De ce a părăsit Jaqueline elita tenisului feminin

Jaqueline Cristian este însoțită la turneul din Germania de noul ei antrenor, Carlos Boluda. Spaniolul a jucat tenis în circuitul ATP, dar s-a retras prematur, la 27 de ani. El a luat calea antrenoratului și a mai lucrat cu o jucătoare din WTA, Nuria Parrizas-Diaz din Spania.

Jaqueline a apelat la serviciile lui Carlos după ce a rupt contractul cu francezul Thomas Drouet în luna octombrie, când a cedat în primul tur al turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, 3-6, 3-6 cu Xiyu Wang.

Sportiva a suferit o operație la genunchi în 2022, motiv pentru care a pierdut multe locuri în clasamentul mondial. Cristian a atins un maxim al carierei în luna ianuarie 2022, când s-a aflat pe poziția 58 WTA.

Publicat: 16 02. 2023, 17:45
Actualizat: 16 02. 2023, 17:51