„Iron Woman” Buzărnescu s-a calificat în a 8-a finală a sezonului! „Miki” urcă în Top 70 WTA după performanța de la Tokyo

Mihaela Buzărnescu (72 WTA), sportiva-fenomen care a început anul pe locul 540 mondial, a reușit performanța de se califica într-o nouă finală, la turneul ITF de la Tokyo, după 6-7(5), 6-1, 6-4 cu Dalma Galfi (Ungaria, 170 WTA).

Tot mai sus: Buzărnescu urcă pe locul 69 mondial

Buzărnescu a câștigat sâmbătă dimineață semifinala turneului ITF de la Tokyo, dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari, depășind-o cu 6-7(5), 6-1, 6-4 pe unguroaica Galfi! „Miki” mai adaugă un ingredient poveștii desprinse parcă din filmele motivaționale, iar jucătoarea în vârstă de 29 de ani merge în a 8-a finală a sezonului și urcă pe locul 69 în lume. Buzărnescu poate ajunge chiar pe poziția 61 WTA dacă va câștiga și ultimul act de la Tokyo, pe care îl va disputa duminică în fața principalei favorite, Shuai Zhang (China, 36 WTA).

Mihaela a câștigat al 9-lea meci consecutiv

Mihaela a trebuit să muncească din greu pentru victoria din semifinale, pe care a obținut-o după două ore și 35 de minute de joc! Deși a cedat primul act în tie-break, românca nu s-a pierdut cu firea și a revenit cu stil. Galfi nu a mai putut ține pasul cu Buzărnescu în următoarele două seturi, pe durata cărora bucureșteanca nu și-a cedat deloc serviciul. Mihaela, a doua favorită a turneului din Japonia, își respectă astfel statutul, adjudecându-și a 9-a victorie consecutivă în circuitul ITF – a câștigat precedentul turneu de la Poitiers.

Mihaela Buzărnescu, o sportivă care a suferit teribil din cazua accidentărilor în prima parte a carierei, va juca pentru a 8-a oară cu trofeul pe masă în circuitul ITF din 2017! Ea a triumfat la Hodmezovasarhely, Izmir, Getxo, Versmold, Barritz și Poitiers, cedând o singură finală, la Woking.

Publicat: 11 11. 2017, 10:28
Actualizat: 11 11. 2017, 14:03