Irina Begu, victorie dramatică la debutul în turneul de la Adelaide! Urmează un duel de foc în optimi

Irina Begu (România, 34 WTA) a câștigat dramatic primul meci din 2023, învingând-o pe Shelby Rogers (SUA, 47 WTA) cu scorul de 3-6, 7-6(5), 6-1, în primul tur la WTA 500 Adelaide (Australia).

Irina Begu a revenit superb în fața lui Shelby Rogers, după ce americanca a condus cu set și break! Românca s-a impus la capătul unei lupte de două ore și 38 de minute, iar în optimile de finală va avea parte de un duel de foc.

Irina Begu o va întâlni în faza următoare pe câștigătoarea meciului Jelena Ostapenko (Letonia, 18 WTA) – Karolina Pliskova (Cehia, 31 WTA).

Irina Begu s-a calificat luni dimineață în optimile puternicului turneu de la Adelaide, dotat cu premii în valoare totală de 826.837 de dolari, după o victorie muncită! Românca a fost condusă cu set și break de Shelby Rogers: tabela indica 3-6, 0-2 la un moment dat! Begu nu și-a pierdut însă răbdarea, reintrând în meci cu o serie de patru game-uri consecutive. Setul secund a fost adjudecat de Irina la tie-break, iar sportiva noastră s-a dezlănțuit în decisiv, scor 3-6, 7-6(5), 6-1. Begu a servit trei ași și a făcut 7 duble greșeli, în timp ce Rogers a reușit un singur as și a comis 5 duble greșeli.

Begu și-a asigurat un premiu de 11.145 de dolari după accederea în optimi la Adelaide, așteptându-și adversara din meciul Jelena Ostapenko – Karolina Pliskova, programat marți. Sorana Cîrstea (România, 45 WTA) va intra pe teren tot marți dimineață, în jurul orei 08:30, duelându-se cu o jucătoare venită din calificări, Viktorija Golubic (Elveția, 76 WTA). În primul tur la Adelaide s-au jucat deja câteva partide interesante. Bianca Andreescu a revenit incredibil în meciul cu Garbine Muguruza, după ce iberica a condus cu 6-0, 5-2, scor final 0-6, 7-6(3), 6-1, iar Daria Kasatkina, a treia favorită a competiției, a pierdut surprinzător la debutul în noul sezon, 3-6, 7-6(2), 3-6 cu Linda Noskova din Cehia.

Publicat: 02 01. 2023, 13:35
Actualizat: 02 01. 2023, 15:53