Irina Begu și Monica Niculescu au pierdut în semifinalele turneului de dublu de la Roma

Perechea formată din româncele Irina Begu și Monica Niculescu a pierdut, sâmbătă seară, meciul cu dublul Martina Hingis/Sania Mirza (Elveția/India), scor 3-6, 4-6, în semifinalele turneului de tenis de la Roma, disputat pe zgură și dotat cu premii de 2.399.000 euro.

Partida a durat o oră și 19 minute. Româncele au început foarte slab și au fost conduse cu 4-0 în primul set. Au avut apoi o revenire, cu două break-uri consecutive, dar nu au reușit să egaleze la 4. În setul 2, Hingis și Mirza s-au aflat mereu în față (cu break) și au controlat jocul.

Pe durata meciului, dublul Begu/Niculescu a avut un procentaj foarte bun al primului serviciu, 73%, dar au concretizat doar 44% dintre punctele jucate cu primul serviciu și 28% cu serviciul 2. Irina și Monica și-au pierdut de șapte ori serviciul, chiar dacă au izbutit 5 break-uri.

A fost a treia întâlnire directă dintre cele două echipe de dublu. Hingis și Mirza au câștigat toate confruntările în minimum de seturi.

Pentru parcursul foarte bun de la Roma, Irina și Monica vor primi 350 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 30.920 de euro.

Hingis și Mirza sunt principalele favorite la câștigarea competiției din Italia, se află pe primul loc în clasamentul WTA de dublu și au patru trofee (printre care Marele Șlem al Australiei) și două finale în acest an.

Irina Begu (locul 41 WTA la dublu) și Monica Niculescu (30 WTA la dublu) au jucat doar 5 meciuri în acest sezon împreună.

Tot sâmbătă, Irina Begu a pierdut și la simplu în semifinalele turneului Premier 5 la Roma, în fața liderului clasamentului mondial, americanca Serena Williams, scor 4-6, 1-6.