Irina Begu, parcurs fantastic la Sankt Petersburg: a învins-o fără drept de apel pe Tereza Martincova. Pe cine va înfrunta în semifinale

Irina Begu (56 WTA) continuă performanțele foarte bune la Turneul de la Sankt Petersburg, după o nouă victorie, de această dată în sferturi, scor 6-4, 6-2 cu Tereza Martincova (42 WTA).

După meciul care a durat 87 de minute, sportiva din România și-a aflat adversara din semifinale. O va înfrunta pe Maria Sakkari (7 WTA), învingătoare după duelul cu belgianca Elise Mertens, scor 7-6 (7), 6-2.

Calificarea Irinei Begu în semifinale i-a asigurat un premiu în valoare de 39.000 de dolari și 185 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Irina Begu, încă o victorie fără drept de apel la Sankt Petersburg: 6-4, 6-2 cu Tereza Martincova. Maria Sakkari îi va fi adversară în semifinale

Begu a devenit prima jucătoare din România care accede în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg la simplu.

Sportiva de 31 de ani ar putea să o înfrunte în finală, dacă trece de Sakkari, pe una dintre jucătoarele de pe cealaltă jumătate de tablou: Jelena Ostapenko / Aliaksandra Sasnovich, respectiv Belinda Bencic / Anett Kontaveit.

„Am jucat agresiv încă de la început, am fost foarte concentrată și calmă. Am servit foarte bine astăzi și cred că toți acești factori m-au ajutat. Am încercat să imprim și mult efect mingii și în final sunt mulțumită de rezultat”, a declarat Begu imediat după victoria de răsunet cu Martincova.

Publicat: 11 02. 2022, 18:14
Actualizat: 11 02. 2022, 18:24