Irina Begu luptă fantastic, revine de la set pierdut și 2-5, iar în decisiv găsește reglajele potrivite pentru a-și netezi culoar clar spre victorie. Românca este în sferturi, la Hobart

Irina Begu (76 WTA) s-a calificat, miercuri dimineață, în sferturile turneului de categorie International de la Hobart, după un meci maraton întors magistral în fața rusoaicei Anna Blinkova (96 WTA), de la set pierdut și 2-5, pentru o victorie cu 4-6, 7-6(2), 6-2.

Singura româncă rămasă în cursă pe tabloul de simplu de la Hobart a avut nevoie de 2 ore și 38 de minute pentru a trece de optimi și a stabili un duel în sferturi cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 77 WTA). 2-2 este scorul întâlnirilor directe dintre cele două, meciul urmând să se dispute joi dimineață, în jurul orei 10:30 a României.

Begu a reușit să urce constant procentajul eficienței în spatele serviciul doi și a revenit dintr-o situație extrem de dificilă, ajutându-se de toată experiența acumulată în circuit.

Tânăra Blinkova, în vârstă de 20 de ani, a revenit în primul set de la 0-2 și 1-3, câștigând cinci din următoarele șase game-uri disputate pentru a se distanța la 1-0 pe tabelă. Rusoaica a avut meciul în mână, la 6-4, 5-2 a fost la două mingi de victorie pe serviciul Irinei, apoi a servit la 5-3 pentru calificarea în sferturi. Nici de această dată însă, Begu nu a lăsat-o pe Blinkova să se apropie la mai puțin de două puncte de victorie, bucureșteanca izbutind break-ul și demarând o revenire memorabilă, împingând manșa dincolo de limita de o oră de joc. Rezistența Annei Blinkova a fost învinsă clar în tiebreak-ul setului doi (7-2 pentru Irina), dar mai ales în decisiv, acolo unde rusoaica și-a pierdut primele două ture pe serviciu.

Prin calificarea în sferturi, cumulată cu eliminarea Simonei Halep de la Sydney, Irina Begu asigură cel mai bun rezultat pentru tenisul românesc, la simplu, în săptămâna premergătoare Australian Open-ului.

Publicat: 09 01. 2019, 09:23
Actualizat: 09 01. 2019, 09:30