Irina Begu, învinsă dramatic de Bianca Andreescu în sferturile Phillip Island Trophy! Reacții în limba română ale canadiencei în timpul meciului | VIDEO

Irina Begu (România, 74 WTA) a pierdut un meci nebun în fața Biancăi Andreescu (Canada, 9 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-7(5) în sferturile turneului WTA Phillip Island Trophy.

Irina Begu a fost învinsă dramatic, miercuri, de Bianca Andreescu în sferturile competiției dedicate jucătoarelor care au părăsit Australian Open în prima săptămână! Turneul Phillip Island Trophy, de categorie WTA 250, este dotat cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari.

Partida a durat două ore și 34 de minute, iar finalul ei a fost mai mult decât tensionat! Canadianca cu origini românești și-a adjudecat victoria în tie-break-ul setului decisiv, având tăria să fructifice chiar prima minge de meci pe care și-a creat-o.

Irina Begu a pierdut un meci nebun cu Bianca Andreescu, în sferturi la Phillip Island Trophy.

Irina Begu revenit spectaculos în fața Biancăi Andreescu, după ce bucureșteanca cedase primul set, dar nu a reușit să ducă revenirea la bun sfârșit! Deși a fost condusă cu 5-3 în actul al treilea, Irina și-a păstrat calmul și a împins meciul în tie-break. Bianca a fost însă jucătoarea mai puternică, obținând calificarea în prima semifinală după 15 luni, scor 3-6, 6-4, 6-7(5).

Momente inedite au avut loc pe durata meciului, ambele jucătoare încurajându-se în limba română! Deși Bianca nu vorbește de obicei limba maternă, ea a simțit nevoia să se exteriorizeze prin expresii în română. După ce și-a creat mingea de meci, Andreescu a strigat cu glas puternic: „Haide!”. Astfel a câștigat al 3-lea meci din 4 întâlniri cu Begu.

Cu câți bani rămâne Irina Begu după turneul de categorie WTA 250

Irina Begu părăsește Phillip Island Trophy în sferturile de finală, rămânând cu un cec în valoare de 5.250 de dolari și 60 de puncte WTA. De partea cealaltă, Bianca Andreescu și-a asigurat 11.100 de dolari pentru calificarea în penultimul act.

Pentru un loc în finală, Bianca Andreescu se va duela cu Marie Bouzkova (Cehia, 50 WTA). Bianca a revenit în această lună în circuit, după ce a absentat 15 luni din cauza accidentării la genunchi.

Publicat: 17 02. 2021, 11:36
Actualizat: 17 02. 2021, 11:47