Irina Begu, început cu dreptul la Palermo. Unica reprezentată a României din Sicilia s-a calificat în optimi

Irina Begu (100 WTA) s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului de la Palermo, după ce a trecut de croata Tereza Mrdeza (210 WTA), scor 7-5, 6-2.

Begu a condus în primul set cu 5-2, însă a avut emoții ulterior, după ce jucătoarea venită din calificări a egalat-o, realizând două break-uri. În cele din urmă, românca și-a adjudecat actul inaugural, iar în setul secund nu a mai avut probleme majore, cedând doar două game-uri.

În optimile de finală, Irina Begu o va înfrunta pe favorita publicului, italianca Jasmine Paolini (142 WTA). Partida va avea loc miercuri, 24 iulie.

Pentru calificarea în optimi, Irina Begu va fi recompensată cu 30 de puncte WTA și un premiu de 2742 de euro.

Publicat: 23 07. 2019, 21:16
Actualizat: 23 07. 2019, 21:17