Irina Bara, eliminată în turul 2 la Moscova

Irina Bara (140 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului din capitala Rusiei. Anastasija Sevastova (Letonia; 20 WTA) a fost cea care învins-o pe sportiva noastră, cu scorul de 6-2; 6-7(5); 6-4.

Irina Bara a avut o evoluție apreciabilă la turneul de la Moscova, unde a fost eliminată cu greu de favorita 3 la câștigarea trofeului. Chiar dacă nu a început foarte bine meciul, românca a revenit specatculos și a jucat decisic cu Sevastova.

Primul set a fost unul slab, în care Irina a câștigat doar două game-uri și a cedat, la capătul a mai puțin de 30 de minute, cu 6-2. Setul 2 nu debutase nici el bine, dar Bara a reușit o revenire spectaculoasă. A fost condusă cu 3-0, dar a luptat și a dus setul în prelungiri, unde a câștigat cu 7-6(5).

În manșa finală, românca a păstrat constanța din setul precedent, dar experiența letonei și-a spus cuvântul. Sportiva noastră a condus cu 3-1, dar campioana de la BRD Open a revenit și s-a impus cu 6-4, la capătul unui meci de două ore și 10 minute.

Prezența în turul secund este recompensată cu 7.195 de dolari și 30 de puncte WTA.

Publicat: 26 07. 2018, 16:31
Actualizat: 26 07. 2018, 17:30