Ion Țiriac a făcut un gest care i-a schimbat viața lui Novak Djokovic. Magnatul român dezvăluie acum, după mulți ani, cum sârbul era prea sărac și cum turneul de la București l-a salvat: „A uitat că i-am dat asta, dar nu a uitat numele meu”

Ion Țiriac la Gala Sportului Românesc, eveniment organizat de Agenția Națională pentru Sport la Ateneul Român din București, miercuri 14 februarie 2024. © FOTO: SPORT PICTURES

Ion Țiriac a făcut un lucru care i-a marcat viața lui Novak Djokovic. Afaceristul român a povestit, după mulți ani, cum l-a salvat turneul de la București pe sârb, care la acea vreme era prea sărac pentru a se antrena în țara natală.

Ion Țiriac (84 de ani) a făcut dezvăluiri despre cum l-a ajutat pe Novak Djokovic (locul 1 ATP) să ajungă la rezultatele pe care le are astăzi.

Sportivul original din Serbia are în palmares 23 de trofee de Mare Șlem, el fiind, de altfel, cel mai titrat jucător din istoria tenisului.

Ion Țiriac a făcut un gest care i-a schimbat viața lui Novak Djokovic. Magnatul român dezvăluie cum l-a salvat turneul de la București pe sârb

Magnatul român a declarat că a contribuit la succesul lui Novak Djokovic în urmă cu 20 de ani, atunci când sportivul a primit un wildcard la turneul ATP de la București.

„Sunt foarte mândru să spun că un tânăr pe numele lui Djokovic nu avea suficienţi bani să se antreneze în Serbia. Şi se antrena de obicei în România. Iar prima oară ca să poate să joace la acest turneu am fost nevoiţi să îi dăm un wildcard.

A uitat asta, dar n-a uitat numele meu. Aşa că mă recunoaşte. Dar trei sferturi din succesul lui Djokovic se datorează acestui turneu unde a primit un wild card”, a spus Ion Ţiriac.

Novak Djokovic nu va uita turneul de la București: „Îmi aduc aminte foarte bine”

Turneul de la București din 2004 a fost prima competiție a lui Djokovic la nivel de profesioniști. În cadrul acestuia, sârbul s-a duelat cu Arnaud Clément în primul tur, iar mai apoi a fost eliminat de David Ferrer.

Liderul ATP a declarat, de altfel, că turneul din capitala țării noastre va rămâne pentru totdeauna un reper în mintea sa.

„Îmi amintesc că turneul a fost la Bucureşti, în România. M-am calificat şi a fost primul turneu ATP pe care l-am jucat în cariera mea. Am câştigat împotriva lui Clement în primul tur, am pierdut cu Ferrer în trei seturi, pe zgură.

Îmi aduc aminte foarte bine, pentru că a fost primul turneu ATP. A fost o experienţă grozavă, România e o ţară vecină, eram aproape de casă şi am avut o susţinere importantă a publicului.

A fost un turneu care chiar a fost o rampă de lansare pentru ceea ce avea să se întâmple în cariera mea.

A fost o experienţă grozavă, România e o ţară vecină, eram aproape de casă şi am avut o susţinere importantă a publicului. A fost un turneu care chiar a fost o rampă de lansare pentru ceea ce avea să se întâmple în cariera mea”, declarase Novak Djokovic în anul 2015, conform Digi Sport.

Publicat: 14 04. 2024, 19:29
Actualizat: 14 04. 2024, 19:30