Interzis la Vika!** Azarenka are 13-0 cu româncele

Victoria Azarenka (foto) este vedeta zilei în tenisul mondial. Jucătoarea din Belarus a dat o dublă lovitură pe hard-ul albastru de la Melbourne: a câștigat Australian Open după ce a învins-o în finală pe rusoaica Maria Șarapova, în doar 83 de minute, cu 6-3, 6-0, și a devenit noul lider WTA.

La 22 de ani, Victoria Azarenka punctează premie­ră după premieră în sportul alb: prima finală de Mare Șlem disputată, primul mare trofeu cucerit, pentru prima oară în fruntea ierarhiei mondiale și prima jucătoare din Belarus ce reușește să devină numărul 1. Recunoscută pentru stilul său ofensiv și backhand-ul cu două mâini, noul lider mondial este însă spaima româncelor.

Niculescu, Dulgheru, Begu, Cîrstea, Olaru sau Gallovits s-au înclinat rând pe rând în fața bielorusei, care a adunat în ultimii patru ani 13 victorii din tot atâtea meciuri în fața jucătoarelor autohtone. O statistică seacă, înmuiată doar de Monica Niculescu, singura care se poate lăuda că i-a luat un set Vikăi, la US Open, în 2010, 6-0, 5-7, 6-1. „E una dintre cele mai bune jucătoare din lume, e foarte solidă. E greu să joci cu ea, nu cedează niciun punct. La un moment dat, la Luxembourg, în ultimul meci în care am întâlnit-o, avea 5-1 în setul doi și se certa cu arbitrul. Are stilul acesta rău, de a te termina, de a se lupta cu toată lumea pentru fiecare minge”, o caracterizează Monica.

Noul lider mondial Victoria Azarenka este spaima tricolorelor, care nu au reușit să o învingă pe bielorusă până acum