Înlocuitoarea Simonei Halep a dat lovitura la Singapore. A revenit de la 1-6, 0-2 și a scris o filă de istorie a carierei. Clasamentul Grupei Roșii după prima etapă

Kiki Bertens (27 de ani, 9 WTA) a reușit, luni, o revenire fabuloasă în fața nemțoaicei Angelique Kerber (30 de ani, 2 WTA) și a câștigat al doilea meci al Grupei Roșii de la Turneul Campioanelor, scor 1-6, 6-3, 6-4. După primele nouă game-uri, olandeza era condusă cu 6-1, 2-0!

Ajunsă la Singapore ca urmare a retragerii de ultim moment a Simonei Halep, Bertens a părut marcată de emoțiile debutului la Turneul Campioanelor, iar în primul set a lăsat-o pe Kerber să zburde pe teren. După 32 de minute, nemțoaica de pe locul doi mondial s-a impus cu 6-1, iar startul fulminant din setul al doilea – 2-0 – părea că o va duce spre o victorie facilă. Dar Kiki și-a revenit din corzi și a pus în scenă un comeback superb.

La 1-6, 0-2, olandeza și-a regăsit loviturile de forță din spatele terenului, a câștigat trei game-uri consecutive și, după ce Kerber a egalat la trei, a mai reușit o serie de alte trei jocuri. 6-3, în 39 de minute, și al doilea meci al zilei se decidea, la fel ca primul, în manșa decisivă.

Iar setul al treilea a fost o nebunie și a început cu șapte break-uri în primele șapte game-uri. Ar fi urmat al optulea, dar Bertens a întors, la 4-3 și serviciul, un game de la 0-40 în ceea ce s-a dovedit punctul critic al meciului. Degeaba s-a apropiat Kerber la 4-5, pentru că olandeza și-a păstrat calmul și, după 1-6, 6-3, 6-4 și două ore și două minute de joc, s-a ales cu prima victorie a carierei la Turneul Campioanelor.

După două meciuri de trei seturi în prima zi, Grupa Roșie e condusă de Kiki Bertens și Sloane Stephens, iar joi se joacă meciurile Bertens – Stephens și Kerber – Osaka, cu câștigătoarea primului duel urmând să facă rost de biletele pentru semifinale.

Publicat: 22 10. 2018, 19:38
Actualizat: 22 10. 2018, 19:39