Înfrângere surprinzătoare pentru Copil în sferturile turneului Challenger de la Indian Wells! Un jucător din Barbados i-a venit de hac lui Marius

Marius Copil (75 ATP), favorit principal la turneul Challenger de la Indian Wells (SUA), a pierdut neașteptat în noaptea de vineri spre sâmbătă, în sferturile de de finală, scor 6-2, 7-5 pentru Darian King (Barbados, 191 ATP).

Copil pică 6 locuri în clasament după înfrângerea cu King

Copil a fost învins în minimum de seturi de jucătorul din Barbados, care l-a eliminat pe român după numai o oră și 10 minute! Victoria fulger reușită de King i-a produs o cădere în clasament lui Copil, care pierde 6 poziții începând de luni. Românul avea de apărat 40 de puncte în această săptămână, pe care le-a scăpat printre degete după ratarea calificării în semifinalele turneului pregătitor care precede Mastersul de la Indian Wells.

Marius a avut 5-2 în setul secund. Cum s-a terminat meciul

Marius, care în urmă cu trei săptămâni disputa prima finală ATP, la Sofia, a fost de nerecunoscut în sferturile turneului de 150.000 de dolari, cedându-și serviciul încă din primul game! Darian a controlat manșa inaugurală, însă arădeanul părea că poate egala la seturi, conducând cu 4-1 și 5-2 în actul al doilea. Dar Copil a avut o cădere inexplicabilă în joc, pierzând următoarele cinci game-uri și inclusiv meciul.

Publicat: 03 03. 2018, 09:49
Actualizat: 03 03. 2018, 09:57