Înfrângere rușinoasă pentru Kerber: „Am nevoie de odihnă!” Liderul mondial a pierdut cu 6-3, 6-1 la Hong Kong

Angelique Kerber (Germania, 1 WTA) a fost zdrobită cu 6-3, 6-1 de Daria Gavrilova (Australia, 38 WTA), vineri, în sferturile de finală de la Hong Kong! „Angie” și-a dezamăgit fanii la turneul dotat cu 250.000 de dolari, pierzând partida după o oră și 16 minute de chin.

Evoluția nemțoaicei a fost una nedemnă de un lider mondial, Kerber făcând numeroase greșeli neforțate! Deși începuse bine și se desprinsese la 2-0 în primul set, elanul i-a fost retezat repede. Gavrilova a câștigat următoarele 5 game-uri, australianca intrând în control total. După un prim act adjudecat cu 6-3, Daria a făcut ce a vrut cu „Angie”, sportivă care nu a mai contat decât în game-ul al 4-lea din setul secund, scorul final fiind unul neverosimil, 6-3, 6-1!

Kerber a pus eșecul pe seama oboselii, precizând însă că va face tot posibilul pentru a-și reîncărca bateriile până la Turneul Campioanelor (24-30 octombrie): „Nu am fost surprinsă de Daria, pentru că o știam bine, dar eu am jucat slab din cauza oboselii. A fost un sezon lung, în care am disputat foarte multe meciuri, așa că am nevoie de odihnă pentru a mă recupera până la Turneul Campioanelor”, a declarat Kerber pentru site-ul oficial al WTA.

Publicat: 14 10. 2016, 15:50
Actualizat: 14 10. 2016, 15:54