Înfrângere grea. Marius Copil, învins de numărul 631 ATP în calificările de la Australian Open

• România nu va avea niciun reprezentat pe tabloul princiapa de la Australian Open în concursul băieților! Marius Copil (127 ATP), singura speranță românească din calificări, a pierdut miercuri dimineață în fața australianului Alex Bolt (631 ATP), scor 7-6(2), 4-6, 4-6.

Marius Copil era încrezător că poate accede pe tabloul principal de la Australian Open, însă arădeanul a cedat încă din primul tur al calificărilor! Copil nu a confirmat forma bună pe care a arătat-o pe finalul sezonului trecut, pierzând dezamăgitor în fața numărului 631 ATP, Alex Bolt: 7-6(2), 4-6, 4-6, într-un meci care a durat două ore și 16 minute. Conform statisticii, jocul lui Copil a fost unul modest, componentul naționalei de Cupa Davis nerealizând niciun break.

Marius, al 15-lea favorit al calificărilor, părea să fie stăpân pe situație, după un prim set pe care l-a câștigat în stilul său caracteristic, la tie-break. Problemele au apărut însă în următoarea manșă, atunci când Bolt a reușit primul break al meciului, la scorul de 4-4. Australianul a împins duelul în decisiv, câștigând încă o dată pe serviciul lui Copil într-un moment crucial, tot la 4-4. Outsiderul nu a avut nicio emoție să închidă partida cu serviciul, fructificând prima minge de meci.

Publicat: 11 01. 2017, 09:27
Actualizat: 11 01. 2017, 09:28