Înfrângere dramatică pentru Irina Begu, la US Open: a condus cu 5-2 în decisiv și a ratat o minge de meci

Jucătoarea Irina-Camelia Begu, cap de serie numărul 28 și locul 28 WTA, a ratat calificarea în turul doi la US Open, ultimul Grand Slam al anului, după ce a fost învinsă în runda inaugurală de Olga Govorțova (Belarus), numărul 69 mondial, scor 6-1, 0-6, 7-6 (7/3).

În setul decisiv, Begu a condus cu scorul de 5-2 și a ratat o minge de meci, fiind apoi egalată de Gorvoțova, care s-a impus în tie-break. Meciul a durat două ore și zece minute.

Pentru participarea la US Open, Begu, cap de serie pe partea de tablou a Simonei Halep, va primi 10 puncte WTA și un cec în valoare de 39.500 de dolari.

Până în prezent, dintre românce, numai Simona Halep a obținut calificarea în manșa a doua a turneului de la Flushing Meadows, Andreea Mitu, Alexandra Dulgheru și Irina Begu fiind eliminate în primul tur.

Ultima româncă prezentă în primul tur al tabloului feminin de simplu, Monica Niculescu, va evolua, în noaptea de marți spre miercuri, în ultimul meci de pe terenul 16, cu sportiva rusă Alexandra Panova, numărul 132 mondial, venită din calificări.