„India mă face fericită!” Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Pune, după o nouă victorie frumoasă

Jaqueline Cristian (363 WTA) a acces miercuri în sferturile turneului de la Pune, dotat cu premii în valoare de 25.000 de dolari! Tânăra speranță a tenisului românesc a trecut fără emoții de Amina Anșba (750 WTA), una dintre puștoaicele de aur ale Rusiei, scor 6-4, 6-3!

Jaqueline, de neoprit în India

Jaqueline Cristian (18 ani) reușește lucruri importante la turneul din India: după ce marți a învins o jucătoare mai bine clasată cu 120 de locuri (6-3, 2-6, 6-4 cu Alexandrina Naydenova, locul 243 WTA), bucureșteanca nu i-a oferit nicio șansă, miercuri, rusoaicei de 17 ani Amina Anșba! Jaqueline a trecut într-o oră și 30 de minute de Anșba, sportivă care se află pe locul 6 în clasamentul mondial al junioarelor, începându-și de curând și cariera profesionistă.

Cristian și-a adjudecat primul set după un break reușit la 5-4, într-un moment în care Anșba servea sub presiune. Românca a menținut ritmul în manșa secundă, a câștigat pe serviciul adversarei la 3-1, știind apoi cum să gestioneze rezultatul în fața unei adversare neexperimentate. Jaqueline învinge cu 6-4, 6-3, își asigură 14 puncte WTA, urmând să se lupte pentru un loc în semifinale cu Ankita Raina (India, 284 WTA).

Jaqueline Cristian s-a calificat în premieră într-un sfert de finală al unei competiții de 25.000 de dolari, iar satisfacția e una mare pentru ea: „A doua victorie aici! De abia aștept să joc mâine în sferturi. India mă face fericită”, a spus Cristian pe Facebook.

Publicat: 09 11. 2016, 10:26
Actualizat: 09 11. 2016, 13:27