Incredibil! **`Regele` Nadal, eliminat de la Roland Garros!

Câștigătorul ultimelor patru ediții la Openul francez, Rafael Nadal, a fost învins în această după-amiază de fantasticul Robin Soderling.

Suedezul, care ne va fi adversar în Cupa Davis, a început fabulos partida și l-a pulverizat în primul set pe "Matador" cu un sec 6-2. Practicând un joc fără greșeală, la fel ca în partida din precedentul tur, contra lui David Ferrer, suedezul a arătat că până și metronomul iberic poate să greșească.

Cu siguranță că nimeni nu a crezut că Soderling va putea menține același ritm pe toată durata partidei. Setul doi ne-a arătat un Nadal mult mai concentrat, decis să întoarcă soarta meciului în favoarea sa. S-a ajuns la tie-break, unde jucătorul iberic a câștigat fără mari probleme, la 2.

Suedezul a menținut același nivel și în cel de-al treilea set. Zidul Nadal nu a fost suficient de puternic pentru dreapta extraterestră a lui Soderling. Deși a reușit să scoată mingi imposibile, returnând din toate pozițiile posibile, Rafa nu a putut să facă față unghiurilor imposibile găsite de suedez. La 3-3 în setul trei, Soderling a reușit break-ul și a dus scorul pe manșe la un neverosimil 2-1.

În cea de-a patra manșă tenismenul iberic a preluat controlul și se părea că seturile precedente au fost doar un simplu foc de paie. Deși a servit la 5-4 pentru set, Nadal nu a rezistat presiunii și a cedat game-ul. A fost cu siguranță momentul psihologic al meciului. S-a ajuns din nou în tie-break, unde Soderling nu i-a dat nicio șansă.

6-2, 6-7, 6-4, 7-6 și Roland Garrosul își așteaptă noul stăpân. Roger Federer are acum o șansă istorică să-și treacă în palmares singurul titlu da Grand Slam care îi lipsește.

Soderling se află la cea mai bună performanță din carieră într-un turneu de Grand Slam. A fost cea de-a patra întâlnire dintre cei doi, până acum ibericul conducând cu 3-0. Mai mult, în ultima confruntare, anul acesta, la Roma, Rafa se impusese cu un incredibil 6-1, 6-0

Publicat: 31 05. 2009, 19:17
Actualizat: 31 05. 2009, 22:22